choroby dziecięce

Szkarlatyna zwana inaczej płonicą jest to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych. Narażone są na nią szczególnie dzieci, a zdecydowanie rzadziej występuje u dorosłych. Szkarlatyna ma  podłoże bakteryjne. W jej przebiegu pojawia się wysypka skórna, wysoka gorączka, bóle brzucha i dreszcze. Przy szkarlatynie może pojawić się również angina. Czym dokładnie jest ta choroba? Jakie są jej objawy? Jak leczyć szkarlatynę? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/szkarlatyna-bakteryjna-choroba-dziecieca-przypominajaca-angine/ 

Szkarlatyna – czym jest? 

Szkarlatyna jest to choroba zakaźna, która wywołana jest przez bakterie streptococcus pyogenes. Dużo osób przechodzi do chorobę bezobjawowo, jak odnosi ciele tej bakterii. O ponad 20% ludzi bakteria ta żyje w migdałkach podniebiennych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, a także za pośrednictwem zanieczyszczonych powierzchni i przedmiotów. 

Jakie są objawy szkarlatyny? 

Szkarlatyna posiada dość charakterystyczny przebieg. Okres wylęgania takiej choroby trwa zazwyczaj od dwóch do pięciu dni. Początek taki choroby jest z reguły nagły i obejmuje pojawienie się w domu w takich jak: bóle brzucha, biegunka, gorączka, która sięga nawet 40°, dreszcze i wymioty. W momencie, gdy szkarlatyna rozwija się na podłożu anginy, odczuwalny jest mocny ból gardła oraz powiększone i bolesne węzły chłonne. W przebiegu od dwóch do trzech dni pojawia się również wysypka skórna. Pojawia się w postaci grudek i plamek, które występują w obrębie tułowia, a następnie w przeciągu kilku godzin rozprzestrzeniają się na całe ciało . 

Powikłania szkarlatyny 

Powikłania po szkarlatynie występują przede wszystkim w przebiegu źle leczonej choroby. Może dojść również do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia kłębuszków nerkowych, zapalenia zatok oraz ucha środkowego. Może pojawić się również gorączka reumatyczna. 

Szkarlatyna – sposób leczenia 

W terapii szkarlatyny wykorzystywane są głównie antybiotyki. Antybiotykoterapia trwa zazwyczaj od 10 do 14 dni. Bardzo ważne jest również przyjmowanie odpowiednich dawek leków, nawet wtedy, kiedy objawy zaczną wcześniej ustępować.

Zobacz też: http://www.yummie.pl/krztusiec-co-to-jest-jakie-sa-objawy-i-jak-wyleczyc-ta-chorobe/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here