Co na suchy kaszel u dzieci

Czy malinowa herbatka lub mleko z miodem wystarczą na zwalczenie suchego kaszlu? To zależy, czym on jest spowodowany. Czasem to jedynie objaw podrażnienia gardła i infekcji wirusowej, kiedy indziej – pierwsza oznaka poważniejszej choroby, nie tylko układu oddechowego. W jaki sposób samodzielnie ocenić sytuację i co robić, aby suchy kaszel u dzieci był mniej uciążliwy?

Suchy kaszel u dzieci pojawia się nie tylko podczas infekcji wirusowych, lecz także bakteryjnych. Bywa objawem alergii i reakcją obronną dróg oddechowych podrażnionych dymem papierosowym pojawiającym się w otoczeniu malucha. Może oznaczać też zwykłe przeziębienie, czasem koklusz (spotykany u dzieci z powodu rezygnacji ze szczepień), a nawet chorobę serca – zwłaszcza, gdy pojawia się po wysiłku fizycznym.

Suchy kaszel – kiedy do lekarza?

W przypadku dzieci do pierwszego roku życia najlepiej każdy suchy kaszel konsultować z pediatrą. W przypadku dzieci starszych wizyta u lekarza nie zawsze jest konieczna.

Gdy suchy kaszel jest spowodowany zwykłą infekcją wirusową, najczęściej towarzyszy mu też katar i stany podgorączkowe (do 38 stopni C), a dolegliwości utrzymują się około trzech dni. Wówczas wystarczy sięgnąć po domowe metody leczenia, które są bezpieczne dla dzieci. Z lekarzem natomiast trzeba się skontaktować, jeśli dziecko wymiotuje, gorączka rośnie, a kaszel suchy z czasem nie przechodzi w mokry. Ważne jest, aby nie lekceważyć kaszlu duszącego, utrudniającego oddychanie. Zapalenie krtani, które łatwo leczy się u dorosłych, w przypadku dzieci poniżej 6. roku życia może nawet stanowić zagrożenie dla życia – także wtedy, gdy jest to infekcja wirusowa.

Nawet jeśli dziecko „tylko” kaszle, ale po kilku dniach nie obserwujesz wyraźnej poprawy, należy odwiedzić pediatrę. Często jedynie pogłębiona diagnostyka pozwala wykluczyć poważniejsze przyczyny kaszlu.

Leczenie suchego kaszlu u dzieci

Jeśli stan dziecka wymaga konsultacji z pediatrą, warto udać się na wizytę – tylko lekarz będzie w stanie dobrać optymalne leczenie suchego kaszlu. Możesz je oczywiście wspierać domowymi metodami. Najważniejsze jest maksymalne nawilżenie, zarówno bezpośrednio gardła, jak i pomieszczenia, w którym przebywa chory. Dziecko powinno pić wodę niegazowaną, najlepiej w małych ilościach, ale często. Sprawdzają się też łagodne napary ziołowe przeznaczone dla dzieci. Ich temperatura nie powinna jednak dodatkowo podrażniać gardła i nasilać odruchu kaszlu.

Pokój warto wietrzyć co kilka godzin i zapewnić w nim odpowiednią wilgotność powietrza, np. za pomocą mokrych ręczników wywieszonych na kaloryferze. Temperatura pomieszczeń nie powinna przekraczać 20 stopni C., ale też spadać poniżej 16 stopni C.

W regeneracji błony śluzowej gardła pomoże odpowiedni syrop na kaszel u dzieci. Warto wybrać taki, który ułatwi odkrztuszanie i złagodzi podrażnienie dróg oddechowych. Jedną z najbardziej znanych substancji na suchy kaszel o takim działaniu jest korzeń prawoślazu lekarskiego. Przykładowo: Apicold® 1+ syrop z korzenia prawoślazu lekarskiego z dodatkiem miodu działa przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo. Łagodzi kaszel i podrażnienie gardła, szybko przynosząc dziecku ulgę. Dzięki składnikom naturalnego pochodzenia można go stosować u maluchów już od 1. roku życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here