Sposoby łączenia rur polietylenowych

Udział tworzyw sztucznych w nowych systemach sieciowych każdego roku jest coraz większy. Biorąc pod uwagę dużą trwałość i elastyczność wodociągów z PE, można powiedzieć, że wyparły one praktycznie całkowicie tradycyjne systemy ze stali czy z żeliwa.

Rury z polietylenu to obecnie jeden z bardziej popularnych na rynku materiałów, które służą do budowania rurociągów. Popularność, jaką cieszą się rury PE spowodowana jest ich wieloma zaletami, które pozwoliły im na praktycznie całkowite wyparcie z użycia rur stalowych i żeliwnych, które do tej pory były wykorzystywane do tworzenia sieci wodociągowych. 

Tym, co odróżnia rury wykonane z PE od wykonanych z innych materiałów rurociągów, to duża odporność na korozję. Ponadto rury polietylenowe są znacznie lżejsze i bardzo elastyczne, co znacznie ułatwia ich montaż. Istotną cechą polietylenu jest również neutralność w stosunku do wody. Polietylen jest odporny na kwasy i zasady. Niezależnie od sposobu ich połączenia są szczelne i bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to powoduje, że mogą one być wykorzystane jako rury osłonowe, które montuje się bezpośrednio w gruncie. Rury polietylenowe można połączyć ze sobą różnymi metodami, które dobiera się w zależności od potrzeb i średnicy rur, ale każda z nich jest gwarancją szczelnego połączenia elementów rurociągów. 

Łączenie rur polietylenowych poprzez zgrzewanie 

Rury wykonane z polietylenu są termoplastycznym materiałem, dlatego można je łączyć ze sobą poprzez ich zgrzewanie. Pośród technologii zgrzewania rur polietylenowych można wyróżnić dwie metody łączenia. Są to odpowiednio zgrzewanie doczołowe i zgrzewanie elektrooporowe. Zgrzewanie doczołowe wykorzystywane jest głównie podczas łączenia rur o dużej średnicy. Polega na podgrzaniu dwóch łączonych końców rur do właściwej temperatury i połączenia ich ze sobą za pomocą docisku mechanicznego. Dzięki wykorzystaniu zgrzewania doczołowego uzyskane w ten sposób łączenie daje efekt jednorodnego i ciągłego rurociągu. Zgrzewanie elektrooporowe wykorzystywane jest podczas łączenia rur o mniejszej średnicy i wymaga zastosowania specjalistycznych kształtek z drutem oporowym. Puszczony przez niego prąd powoduje znaczny wzrost temperatury zgrzewanych ze sobą elementów, powodując ich uplastycznienie. Wewnętrzna powierzchnia kształtki i zewnętrzna powierzchnia rury w wyniku podgrzania  przenikają się, tworząc w ten sposób jednorodny i szczelny element.

Mechaniczne metody łączenia rur polietylenowych

Rury polietylenowe, oprócz łączenia metodą zgrzewania, mogą być również połączone ,,na zimno”. Metoda ta wykorzystywana jest tylko podczas łączenia rur z polietylenu o mniejszej średnicy. Tego typu rury wykorzystuje się chociażby podczas tworzenia sieci wodociągowych, instalacji nawadniających i przemysłowych. Elementami, które służą do łączenia tego typu rur są kształtki zaciskowe, a także złączki skręcane. Duży wybór różnego rodzaju mufek, trójników, redukcji i kolanek pozwala na to, aby w szybki i łatwy sposób tworzyć rurociągi o najbardziej skomplikowanym kształcie. Aby połączyć ze sobą dwa elementy, wystarczy mieć klucz, a nawet tylko siłę własnych rąk. W odróżnieniu od metod łączenia ,,na ciepło”, złączki i kształtki mogą być w prosty sposób zdemontowane i wykorzystane ponownie, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, jak również czasu.

Źródło: Elplastplus – rury PP

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here