Równa, pełna godzina

Ludzkość mierzy czas za pomocą godzinnych odcinków. Dzień podzielony jest na dwadzieścia cztery godziny, z których każda trwa sześćdziesiąt minut. Każda z minut to sześćdziesiąt sekund.
Czas można odliczać nie tylko godzinami. Często mówi się, że coś będzie trwało kwadrans, czyli piętnaście minut. Oznacza to, że w jednej godzinie mieszczą się cztery kwadranse.
Jeden dzień mija człowiekowi dość szybko, bo, teoretycznie, przesypia aż jedną trzecią tego czasu, czyli około ośmiu godzin. Przez pozostałe szesnaście jest aktywny. Je, chodzi do szkoły, do pracy, zajmuje się dziećmi, robi zakupy, chodzi na studia, spotyka się ze znajomymi, imprezuje, ogląda filmy lub słucha muzyki.
Ludzie orientują się w czasie za pomocą godzin. Pomaga im to umówić się na spotkanie. Wyobraź sobie, że kolega mówi Ci, że macie się spotkać wieczorem. Co to znaczy? Dla niego wieczór może oznaczać porę, gdy słońce zaczyna zachodzić. Dla Ciebie może to być czas, kiedy jest już prawie całkiem ciemno. Poza tym w ciągu roku wieczór może być wcześniej lub później, zależnie od tego, czy mamy lato, czy zimę. Korzystając z godzin na ogół spotkania czy zajęcia ustala się na pełną godzinę, bo wtedy jest łatwiej zapamiętać ustalony czas.
Co oznaczają równe godziny? Każda godzina, na przykład godzina jedenasta, zawiera w sobie sześćdziesiąt minut. Jeśli chodzi nam o dokładną godzinę, to na ogół mówi się nie tylko jaka jest godzina, ale i ile minut minęło od chwili, gdy była dokładnie jedenasta, czyli na przykład „jest jedenasta dwanaście”. Jeśli po godzinie nie następują żadne minuty, czyli jest 11:00, a nie 11:12, to mówimy, że jest równa jedenasta.

kobiecosc.pl

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here