Zapach aromatycznej kawy o poranku… Ilu z nas rozpoczyna dzień właśnie od filiżanki kawy? Z całą pewnością zdecydowana większość. Czy wyobrażasz sobie teraz zaprzestać tego codziennego rytuału? To właśnie kawa stawia nas na nogi po bezsennej lub krótkiej nocy. A co, gdyby tak spróbować zamienić kawę na coś innego… na przykład guaranę? Przekonajmy się sami, czy guarana zamiast kawy to dobre rozwiązanie!
Kawa vs guarana? Co wybrać?
Kawa to wierna towarzyszka każdego poranka, południa oraz popołudnia. Pijemy kawę naprawdę w ogromnych ilościach. Z czego to wynika? Czy w takim razie kawa uzależnia? Większość z nas żyje w ciągłym pośpiechu, mając każdego dnia na głowie tysiące spraw oraz problemów. Stresujące życie na wysokich obrotach równa się gorszej jakości snu, uczuciu niepokoju, poddenerwowania. Im mniej śpimy lub gorzej się wysypiamy tym częściej sięgamy po kawę. Niektórzy oczywiście są smakoszami kawy i piją ją, bo po prostu lubią. Nie bez powodu jednak kawa uważana jest za używkę.
Jednak na samej kawie świat się nie kończy. Obecnie panująca moda na żywność superfood zapoczątkowała nowe trendy żywieniowe. Jednym z nich jest właśnie guarana. Jakimi właściwościami się wyróżnia i czy jest równie pobudzająca jak kawa?
Guarana i jej wyjątkowe właściwości
Guarana wywodzi się z dorzecza Amazonki i była stosowana przez tamtejsze ludy już od dawien dawna. Co warto wiedzieć o roślinie stosowanej jako zamiennik kawy? Oto kilka faktów dotyczących guarany.
– Ziarna guarany mogą zawierać od 4 do 8% kofeiny, a to oznacza, że dawka ta może być aż czterokrotnie większa niż kofeina zawarta w kakaowcu (2%).
– Kofeina z guarany jest znacznie łatwiej przyswajalna przez nasz organizm, tzn. oddziałuje na niego łagodniej. Co to oznacza? Kofeina z guarany jest wolniej wchłaniania w przewodzie pokarmowym, a zatem efekt pobudzenia utrzymuje się nawet dwie godziny dłużej niż w przypadku kawy.
– Działanie guarany utrzymuje się do sześciu godzin.
– Jest to roślina stymulująca: pomaga znosić zmęczenie zarówno fizyczne oraz psychiczne, a także poprawia koncentrację. Dlatego też warto stosować ją, kiedy mówiąc wprost przestajemy być w formie.
– Podwyższa temperaturę ciała, jednocześnie zwiększając metabolizm oraz łagodząc uczucie głodu.
– Usprawnia pracę przewodu pokarmowego (pobudza wydzielanie soku żołądkowego).
– Guarana zawiera teofilinę i teobrominę, które rozszerzają naczynia krwionośne, co wiąże się z poprawą naszej wydolności.
– Nasiona guarany składają się z białek (3%), tłuszczów (11%), skrobi (9%), związków mineralnych (4%).
W jakiej postaci występuje guarana? Przede wszystkim guaranę kupić można w postaci mielonej, przeznaczonej do parzenia. Jednakże dostępna jest również w formie kapsułek.
Jak zatem widać, wybierając guaranę zamiast kawy możemy, poza naturalnym pobudzeniem naszego organizmu, poprawić swoją koncentrację oraz wydolność organizmu jak i wzmocnić swoją odporność na stres. Należy jednak stosować guaranę w sposób rozsądny, mając na względzie jej dużą zawartość kofeiny.