Proces poszukiwania pracy przebiega podobnie w przypadku absolwentów jak i osób z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Bywa czasochłonny i frustrujący. Na szczęście w dobie rozwoju technologicznego dysponujemy coraz większą liczbą narzędzi ułatwiających zdobycie zatrudnienia.
Na początku warto się zastanowić, na jakim stanowisku chcemy pracować, co tak naprawdę nas interesuje? Właściwe ukierunkowanie działań, przemyślana organizacja, pozwolą działać skutecznie. Warto skorzystać z możliwości samokształcenia oraz uczestniczenia w kursach, szkoleniach w celu podniesienia kwalifikacji a tym samym swojej kandydatury. Uzupełnienie ewentualnych braków dotyczących wymagań ze strony pracodawców jest koniecznością. W artykule „Najnowsze tendencje na rynku pracy – warunki zatrudnienia coraz lepsze?” – możesz zdobyć wiele przydatnych informacji.
Wykorzystanie mocnych stron
Aktywne poszukiwanie pracy można ułatwić za pomocą kilku prostych, ale skutecznych wskazówek. Trudno zachować optymizm, gdy nie mamy pracy, zwłaszcza gdy nasze CV jest często odrzucane. Trzeba przede wszystkim mieć pewność, że dokumenty aplikacyjne są perfekcyjnie przygotowane. Jeżeli ostatni raz mieliśmy z tym do czynienia kilka lub kilkanaście lat temu, to musimy zdać sobie sprawę, że obecnie wysłanie schematycznego CV jest z góry skazane na niepowodzenie. Standardy dotyczące dokumentów aplikacyjnych z pewnością uległy zmianie. Przede wszystkim trzeba postawić na jakość. Dokument musi uwzględniać i podkreślać to, co najważniejsze. Powinno się zadbać o formę wizualną. Jeżeli nie wiemy jak to zrobić, możemy sięgnąć do artykułów, które znajdują się w portalach pracy lub skorzystać z bezpłatnych kreatorów CV.
Codzienna aktywność
Dobrze jest zaplanować czas, który przeznacza się na szukanie pracy. W trakcie poszukiwań zatrudnienia można również się kształcić i realizować w inny sposób. Przed aplikowaniem na ogłoszenia należy dokładnie poznać oczekiwania ze strony pracodawcy. Uważnie czytajmy informacje dotyczące wymagań oraz przyszłych obowiązków. Dzięki temu dowiemy się, czy praca jest dla nas odpowiednia. Zadajmy sobie kilka pytań typu: Czy chcemy wykonywać tę pracę? Czy posiadamy niezbędne kwalifikacje? Tylko wtedy dowiemy się, jakie mamy braki i co powinniśmy jeszcze zrobić, żeby otrzymać angaż. Jeżeli oferta jest atrakcyjna, warto zrobić wszystko, aby zostać zauważonym przez rekrutera. Jeżeli jesteś zainteresowany(a) pracą w terenie lub chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz o tym przeczytać w artykule zamieszczonym w serwisie „Nowy Tydzień”.
Rozmowa kwalifikacyjna
Przed każdą rozmową o pracę trzeba jak najwięcej dowiedzieć się o firmie, poznać przynajmniej podstawowe informacje dotyczące jej działalności. Obecnie rekruterzy sprawdzają kandydatów przez Internet, przeglądają profile zawodowe zamieszczane przez kandydatów w serwisach społecznościowych, więc o nie także trzeba zadbać. W trakcie przygotowań do spotkania można poprosić znajomego o pomoc i przeprowadzić z nim symulację rozmowy kwalifikacyjnej. Im lepiej będziemy przygotowani, tym lepsze wrażenie wywrzemy na rekruterze.
Szukając pracy w Rybniku i przeglądając oferty pracy należy dokładnie je analizować, by nie tracić czasu na aplikowanie na stanowiska, które nie spełniają naszych podstawowych wymagań. Nawet jeśli okres poszukiwania pracy wydłuża się, nie należy się zniechęcać. Pamiętajmy, że cierpliwość i konsekwencja w działaniu popłacają. Pamiętajmy, by znaleźć czas na rozrywkę, spacer, książkę lub każdą inną aktywność, która daje nam satysfakcję. Znalezienie pracy może okazać się trudne, ale nie jest niemożliwe.