Refundacja na artykuły higieniczne potrzebne przy nietrzymaniu moczu to duża pomoc dla pacjentów. Nie zawsze pokrywa ona 100 procent koniecznych wydatków, ale w każdym przypadku stanowi spore odciążenie dla budżetu osoby potrzebującej takich produktów, zwłaszcza jeśli trzeba je stosować przez dłuższy czas. Obecnie procedury starania się o refundację na NFZ na pieluchomajtki dla dorosłych i inne środki pomocnicze przy nietrzymaniu moczu zostały znacznie uproszczone, więc warto poprosić lekarza o wypełnienie wniosku.
Pieluchomajtki dla dorosłych – refundacja i potrzebne dokumenty
Obecnie pacjent nie musi składać dokumentów i stawiać się na weryfikację w oddziale NFZ osobiście. Wniosek o refundację wypełnia lekarz pierwszego kontaktu – robi to online, na specjalnej cyfrowej platformie NFZ, w systemie eZWM. Po wpisaniu danych pacjenta aplikacja automatycznie weryfikuje czy jest on uprawniony do refundacji i oblicza limit ceny i ilości środków higienicznych na nietrzymanie moczu na dany miesiąc.
Lekarz drukuje gotowe zlecenie i podpisuje je. Z takim dokumentem należy udać się do apteki lub sklepu medycznego, gdzie receptę na pieluchomajtki dla dorosłych można zrealizować.
Jak wygląda realizacja recepty na pieluchomajtki dla dorosłych?
W aptece należy oddać wydruk zlecenia. Po wpisaniu jego numeru oraz numeru PESEL pacjenta w systemie eZWM wygenerowany zostaje dokument potrzebny do odbioru refundowanych artykułów. Wydruk tego dokumentu należy podpisać i można już odebrać pieluchomajtki czy inne środki higieniczne. Dużym udogodnieniem dla pacjentów jest to, że nie trzeba przychodzić do apteki osobiście – pieluchomajtki na receptę może odebrać dowolna osoba z rodziny lub opiekun osoby uprawnionej. Jeśli z jakiegoś powodu apteka nie może zrealizować całości zlecenia, należy odebrać dokument potwierdzający to i pozwalający na zrealizowanie reszty recepty później lub w innej palcówce usługowej. Pamiętajmy jednak, że recepta na pieluchomajtki oraz inne artykuły higieniczne potrzebne przy nietrzymaniu moczu ważna jest jedynie przez miesiąc lub do końca miesiąca, w którym została wystawiona. Kolejne recepty, jeśli środki higieniczne nadal są potrzebne, muszą być wystawiane co miesiąc – system za każdym razem weryfikuje uprawnienia do refundacji i oblicza limit ceny oraz ilości produktów. W przypadku pieluchomajtek zazwyczaj jest to 60 sztuk na miesiąc.
>> Receptę przez internet możesz otrzymać po konsultacji medycznej na e-lekarz24h.pl
Na co zwrócić uwagę, odbierając refundowane pieluchomajtki dla dorosłych?
Przede wszystkim przy wyborze należy kierować się jakością produktu, nie jego ceną. NFZ refunduje środki higieniczne na nietrzymanie moczu najwyższej jakości, takie jak produkty TENA, więc nie ma tu problemu z limitem cenowym. Najważniejsze, żeby pieluchomajtki były komfortowe, przyjazne dla skóry i zapewniały maksymalną ochronę.