owies

Ogromna ilość osób w dzisiejszych czasach ma problemy z różnego typu nietolerancjami pokarmowymi. Najpowszechniejsze i najczęściej występujące jest uczulenie na laktozę, które zaczyna się objawiać podczas spożywania przetworów mlecznych – mleka, śmietany czy twarogów.
Sporo mówi się również ostatnio o celiakii, czyli nietolerancji na gluten, która wymusza na człowieku zmianę niemalże całej diety i całkowitą rezygnację z jedzenia produktów zawierających ten czynnik alergizujący. Gluten występuje przede wszystkim w produktach zbożowych, które niestety stanowią ogromną grupę artykułów spożywczych i są bardzo chętnie spożywane.

A czy owies zawiera gluten?

Niestety też może posiadać jego pewne ilości, dlatego w teorii na diecie bezglutenowej nie powinien on występować. Spożycie produktu wywołującego reakcje uczuleniowe może zakończyć się dla osoby chorującej na celiakię naprawdę nieprzyjemnie. Nie powinno się zatem bagatelizować żadnych nietolerancji pokarmowych i trzeba niestety dostosować do nich cały swój dotychczasowy tryb żywienia, aby samemu nie pogarszać swojego stanu i móc normalnie i zdrowo funkcjonować.

czy owies zawiera gluten

Czym jest celiakia?

Celiakią nazywa się chorobę immunologiczną, objawiającą się nietolerowaniem glutenu. Jeżeli zostanie on spożyty przez osobę, która jest na niego uczulona, może to doprowadzić do zaburzenia pracy jelita cienkiego i wywołania w nim trwałych i negatywnych zmian. Przez nie substancje odżywcze występujące w innych produktach spożywczych nie mogą być w pełni wchłaniane i wykorzystywane przez organizm, dlatego zaczyna on cierpieć na coraz poważniejsze niedobory różnych witamin i minerałów.

Gluten niestety gości w ogromnej ilości produktów spożywczych, dlatego bardzo trudno jest go całkowicie wyeliminować z diety, a to z kolei sprawia, że leczenie celiakii jest męczące i wymagające. Cierpiący na nią człowiek musi niemalże bezustannie się pilnować i sumiennie sprawdzać, czy w wybranych przez niego artykułach nie występuje chociażby minimalna ilość glutenu.
A niestety pojawia się on nawet w tych wyrobach, które z założenia nie powinny go zawierać – zostaje przeniesiony do nich na halach zajmujących się pakowaniem towarów bądź podczas samego transportu produktów. Mimo iż trudno jest go całkowicie wykluczyć z diety, można to oczywiście zrobić.

Alternatywa dla owsa

Owies jest bardzo cennym zbożem, wykazującym się fantastycznymi właściwościami. Zawiera bardzo dobre dla organizmu białko oraz sporą ilość węglowodanów, które mają za zadanie dodawać człowiekowi energii. To także fantastyczne źródło błonnika pokarmowego, dbającego o prawidłowe funkcjonowanie jelit. Zapobiega on różnym problemom związanym z układem trawiennym, doskonale radzi sobie z nawracającymi zaparciami i efektywnie usuwa z organizmu wszystkie toksyny i zbędne produkty przemiany materii.

Przyspiesza spalanie zbędnych kalorii, dlatego idealnie sprawdza się na dietach odchudzających i potrafi podwyższyć ich efektywność. Owies to wartościowe zboże, ale znając odpowiedź na pytanie – czy owies zawiera gluten – osoba chorująca na celiakię będzie go oczywiście unikać. Czy jest w stanie czymś go zastąpić, aby mimo wszystko dostarczać sobie tych wszystkich bardzo ważnych substancji mineralnych, czyli m.in. błonnika pokarmowego?

Otóż istnieje coś takiego jak owiec bezglutenowy. Po raz pierwszy wyprodukowano go w Finlandii, a dziś tworzony jest on niemalże na całym świecie. To produkt idealny dla osób mających problemy z nietolerancją glutenu. Warto uzupełnić nim swoją codzienną dietę, aby była ona jak najbardziej wartościowa.

zboże

Czym jeszcze można uzupełnić bezglutenową dietę?

Oczywiście wiele jest takich produktów spożywczych, które w ogóle nie zawierają glutenu. Wartościowe białko, kryjące się w mięsie, rybach czy jajkach, poprawi funkcjonowanie organizmu, stając się idealnym budulcem mięśni. Niestety nie jest źródłem energii, dlatego należy ją sobie zapewniać w inny sposób – najlepiej poprzez zastępowanie produktów węglowodanowych artykułami bogatymi w tłuszcze.

Niewiele osób wie bowiem o tym, że tłuszcz też potrafi zapewnić człowiekowi mnóstwo sił i energii. Spokojnie zastępuje on klasyczne wyroby węglowodanowe, zwłaszcza gdy organizm zaczyna się przyzwyczajać do jego zwiększonych ilości i uczy się go odpowiednio wykorzystywać.
Większe supermarkety i specjalistyczne sklepy ze zdrową żywnością mają już także specjalne działy z artykułami bezglutenowymi, w których można znaleźć dosłownie wszystko – pieczywo, mąki, ryże czy makarony. To produkty bezpieczne dla osób chorujących na celiakię.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here