Myjka ciśnieniowa to niezwykle przydatne urządzenie, które znajdzie zastosowanie w każdym domu. Za jej pomocą można np. czyścić kostkę brukową, prać dywany i tapicerki, czy też myć okna. Istotnym jest to, aby dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb. Wiele zależy od tego, jak często będziemy go użytkować, a także, jak intensywnie. W pierwszej kolejności należy zrozumieć sposób działania myjki ciśnieniowej. Dzięki temu można skutecznie ocenić jej parametry.
Jak działa myjka ciśnieniowa?
Myjka ciśnieniowa, jak sama nazwa wskazuje odpowiada za przepływ wody pod wysokim ciśnieniem (przekraczającym wartość 100 bar). Właśnie dlatego za pomocą urządzenia można usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia np. znajdujące się na elewacji budynku. Za działanie myjki wysokociśnieniowej odpowiada pompa znajdująca się wewnątrz urządzenia. Woda przekazywana jest do pistoletu, a następnie na czyszczoną powierzchnię. Warto zaznaczyć, że do działania urządzenia niezbędne jest podłączenie do źródła zasilania, a także do źródła wody.
Zastosowane myjek ciśnieniowych
Wybór odpowiedniej myjki ciśnieniowej uzależnione jest od przeprowadzanych prac. Oczywistym jest, że mniejsze potrzeby ma osoba wykorzystująca sprzęt do prac domowych, niż użytkownik, który używa myjki do prac budowlanych lub przemysłowych.
Myjki przeznaczone do mycia delikatnych powierzchni (np. okien, tapicerek samochodowych, dywanów) to zwykle modele o ciśnieniu maksymalnym około 110 bar.
W przypadku myjek samochodowych (do czyszczenia tapicerki lub lakieru) należy wybrać myjkę charakteryzująca się średnim ciśnieniem (mniej więcej do 150 bar). Ważne jest, aby pamiętać, że zbyt niskie ciśnienie nie usunie silnych zabrudzeń, natomiast zbyt wysokie może porysować karoserię.
Myjki wysokociśnieniowe (zwykle od 150 bar w górę) przeznaczone są do czyszczenia np. elewacji, czy też kostki brukowej. Wśród tego typu urządzeń znajdują się zarówno myjki elektryczne, jak i spalinowe.
Jak wybrać model dla siebie?
Wybierając myjkę ciśnieniową należy zwrócić uwagę na jej parametry, czyli ciśnienie oraz moc. Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujemy myjki przemysłowej, czy do użytkowania domowego. Moc myjki wpływa na to, jak wydajna będzie maszyna. Im większa moc, tym większa wydajność. Do czyszczenia np. posadzek lepsze będą myjki o dużej mocy. Najmocniejsze urządzenia osiągają moc około 3kW.
Jak wyżej wspomniano, ciśnienie ma wpływ na to, jak intensywne zabrudzenia zostaną usunięte.
Nie bez znaczenia są również dodatki do myjki ciśnieniowej. Warto zwrócić uwagę, ile końcówek dołączonych jest do urządzenia.
Najlepsze modele myjek ciśnieniowych
Poniżej przedstawiono najlepsze modele myjek ciśnieniowych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem wśród użytkowników. Przedstawiamy ich krótką charakterystykę, a także najważniejsze zalety i wady.
1. Karcher K5 Premium zdecydowanie zasługuje na pierwsze miejsce w rankingu. Na uwagę zasługuje innowacyjny system Quick Connect, który pozwala na szybkie i bezproblemowe podłączenie węża ciśnieniowego do urządzenia. Wielkim plusem jest również dostępność filtra, a także dozownika środków czyszczących. Przekłada się to na wysoki komfort użytkowania. Sporym atutem jest solidna i trwała obudowa. Myjka ciśnieniowa Karcher jest wydajna, a tym samym ekonomiczna w eksploatacji. Szeroki zakres parametrów pracy sprawia, że z łatwością dopasujemy urządzenie do własnych potrzeb. Myjka idealnie sprawdza się podczas czyszczenia dużych powierzchni np. fasad.
Niewielkim minusem tego modelu może być dość duża waga (13 kg), a także dość głośna praca urządzenia.
2. Bosch AQT37-13+ to model, który zajmuje drugie miejsce w zestawieniu. Na uwagę zasługuje tutaj funkcja Auto-stop, dzięki której sprzęt wyłącza się automatycznie, gdy nie jest używany. Plusem jest również wygodne przemieszczenie urządzenia za pomocą kółek. Warto również wspomnieć, że w komplecie znajdują się także dodatkowe akcesoria np. przyssawka do mycia tarasów. Jest to model, który również sprawdzi się podczas czyszczenia dużych powierzchni.
Minusem tego modelu mogą być dość duże wymiary. Ponadto można spotkać się z opinią, że jest to sprzęt awaryjny, szczególnie podczas częstego użytkowania.
3. Karcher K2 Basic to model sprawdzający się podczas wykonywania prac domowych. Jest to myjka lekka i komfortowa w użytkowaniu. Trzeba zaznaczyć, że jest to model o niewielkiej mocy, tak więc sprawdzi się np. podczas czyszczenia okien. Plusem jest to, że nie pobiera zbyt dużej ilości energii. Wyposażona jest w hak, który ułatwia przechowywanie urządzenia.
Niektórzy użytkownicy narzekają na zbyt głośną pracę sprzętu. Nie jest to jednak na tyle uciążliwe, aby użytkowanie myjki było utrudnione.
Podsumowując – Karcher to zdecydowany lider w produkcji myjek ciśnieniowych. Jest to marka, która posiada szerokie grono zadowolonych użytkowników. Ponadto producent oferuje modele na tyle zróżnicowane, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. W ofercie znajdziemy zarówno modele profesjonalne, jak i takie, które sprawdzają się podczas prac domowych.
Wsparcia merytorycznego podczas powstawania artykułu użyczyła firma sprzątająca z Poznania – mrkarcher-poznan.pl.