W dzisiejszym poradniku sprawdzimy jak wykonać czyszczenie silnika. Sprawdzimy zarówno jak wykonać to wewnątrz jak i na zewnątrz jednostki napędowej. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszym tekstem, dzięki któremu dowiemy się, jak wykonać czyszczenie szybko i sprawnie.
Jeśli chodzi o czyszczenie motoru od zewnątrz, to tutaj nie ma wielkiej filozofii. Należy po prostu użyć odpowiedniego detergentu i spryskać nim silnik, najlepiej pod ciśnieniem. Dlatego też mycie silnika bardzo dobrze wykonuje się za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli takiej nie mamy, możemy poszukać myjni bezdotykowej, która pozwala również na wykonanie mycia silnika. Niestety nie wszystkie myjnie pozwalają na taką operacje, trzeba wiedzieć, że jest to niestety mniejszość.
W innym przypadku pozostaje nam zakup lub wypożyczenie myjki
Mycie silnika ręcznie nie jest niestety takie proste do wykonania, ponieważ wymaga użycia znacznej ilości siły, a także rozebrania pewnych podzespołów, tak by możliwe było dotarcie do wszystkich miejsc. Czyszczenie silnika wykonuje się najczęściej po to, by pozbyć się różnych wydzielin i wycieków, takich jak gromadzący się w różnych miejscach wyciekający olej. Do niego przykleja się natomiast kurz i brud, co powoduje, że czasem trudno zlokalizować wyciek.
Myjąc silnik powodujemy, że wszystkie te rzeczy zostają usunięte i o wiele łatwiej jest nam stwierdzić, z którego konkretnie miejsca wylewa się olej. Dlatego też trzeba wiedzieć, że wykonanie profesjonalnego czyszczenia silnika przynajmniej raz na rok jest bardzo potrzebne. Dzięki temu wiemy w jakiej kondycji jest nasz motor, ponieważ silnik który pozostaje czysty i nic z niego nie wycieka, to silnik sprawny. Natomiast o wiele szybciej możemy dostrzec, że coś jest nie tak, na przykład że gdzieś wylewa się olej lub płyn chłodniczy.
Aby ułatwić pracę przy czyszczeniu silnika od zewnątrz, możemy wykorzystać specjalne preparaty, które są przygotowane do tego typu operacji. Powodują one, że o wiele łatwiej jest pozbyć się różnego rodzaju zaschniętych wydzielin i tak dalej, wobec tego nie będziemy musieli silnika szorować, ani rozbierać żadnych podzespołów. Wystarczy zmoczyć dokładnie silnik wodą z preparatem do mycia silników, a gdy wszystko pokryje piana, wystarczy silnik wypłukać odpowiednio dużą ilością wody.
Czyszczenie jednostki napędowej możemy wykonywać nie tylko na zewnątrz
Również czyszczenie wnętrza silnika jest ważne i dlatego za chwilę podpowiemy jak można je wykonać. Tak więc gdy zamierzamy wyczyścić wnętrze naszej jednostki napędowej, musimy najpierw kupić specjalny preparat, który dolewa się do oleju silnikowego. Jest to tak zwana płukanka. Jej wykorzystanie jest bardzo proste. Tuż przed wymianą oleju – ponieważ czyszczenie silnika wykonuje się wraz z wymianą oleju – należy zalać do silnika płukankę. Ma ona za zadanie rozpuścić nagary, jakie zgromadziły się wewnątrz.
Tak więc trzeba najpierw zrobić tak jak opisaliśmy wyżej, a następnie uruchomić silnik i pozwolić mu pracować na wolnych obrotach od około 10 do 15 minut. Gdy ten czas upłynie, stary olej z płukanką dotrze we wszystkie miejsca i rozpuści wszelkie brudy i nagary. Ważne by silnika nie gazować, nie wkręcać na wysokie obroty, a przede wszystkim nie jeździjmy samochodem. Ma on pracować tylko i wyłącznie na wolnych obrotach, inaczej mogłoby dojść do uszkodzenia. Kolejnym krokiem jest spuszczenie starego oleju z płukanką, a zarazem spuszczone zostaną wszystkie rozpuszczone zabrudzenia.
Pozostaje już tylko zalanie nowego oleju i oczywiście obowiązkowo wymiana filtra. Po takim wyczyszczeniu motoru pozostaje już tylko delikatna jazda przez pierwsze kilometry, ponieważ silnik może być delikatnie nieszczelny i nowe zabrudzenia muszą się zgromadzić w kluczowych miejscach. Gdy to się stanie, ewentualne palenie oleju zmniejszy się i motor będzie chodził tak jak powinien.
Pamiętajmy, że jeśli silnik jest już bardzo stary i zmęczony, to fundowanie mu płukanki może nie być najlepszym pomysłem. W takim przypadku czyszczenie silnika może bowiem doprowadzić między innymi do tego, że wypłukane brudy spowodują znacznie rozszczelnienie w pierścieniach, a silnik zacznie palić olej i spadnie jego kompresja, a więc i moc. Płukankę natomiast możemy bez problemu stosować wtedy, gdy silnik od nowości był dobrze utrzymywany.
Jak widać, czyszczenie silnika możemy wykonać zarówno po zewnętrznej stronie jednostki napędowej, jak i wewnątrz. Tak czy inaczej, dobrze jest zrobić jedną i drugą czynność przynajmniej raz na jakiś czas, by utrzymać nasz motor w dobrej kondycji na długie lata.