Panujący w Polsce klimat z jednej strony ma wiele zalet, ale jednocześnie potrafi sprawiać, że nasze życie codzienne jest dość utrudnione. Pogoda panująca przez większą część roku jest raczej chłodna, co sprawia, że musimy szukać rozwiązań na radzenie sobie z nią. Każdy z nas chce oczywiście czuć się jak najbezpieczniej we własnym domu. To właśnie w domu możemy schronić się przed największymi chłodami i zapewnić sobie zadowalającą temperaturę otoczenia.
Aby jednak móc to osiągnąć, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie takiego budynku. O większość z tych rzeczy musimy zadbać jeszcze na etapie jego budowy, warto zatem z góry dowiedzieć się o nich jak najwięcej.
Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie ocieplenie domu. Ma to wpływ zarówno na naszą codzienną wygodę, jak i na koszty utrzymania całego obiektu.
Jeśli ocieplenie jest dobre, to ciepło nie ucieka na zewnątrz naszego domu. W przypadku ocieplenia gorszej jakości i nieszczelnego, ciepło uchodzi z budynku, a my sami potrzebujemy więcej energii na skuteczne ogrzanie naszego domu. Wiąże się to oczywiście ze znacznie wyższymi kosztami. Oprócz tego intensywne ogrzewanie w przypadku większości stosowanych obecnie metod nie służy naszemu środowisku naturalnemu.
Podstawowym pytaniem jest więc to, czym ocieplić dom
Wybór jest tu bardzo szeroki, bowiem wykorzystuje się przy tym szereg różnych materiałów. Wszystkie posiadają oczywiście swoje wady i zalety, warto zatem dokładnie przemyśleć swoją decyzję.
Najbardziej podstawowym i powszechnie stosowanym materiałem jest styropian. Odznacza się on dość dobrymi właściwościami grzewczymi i dobrze wywiązuje się ze swojego zadania. Dodatkową zaletą jest jego niska cena. Nieco podobną propozycją jest wełna mineralna.
Zarówno wełna, jak i styropian posiadają też właściwości wytłumiające, dzięki czemu poprawiają akustykę budynku. Ściany ocieplone takimi materiałami stanowią dodatkową zaporę przed niechcianymi hałasami z zewnątrz. Materiały te posiadają oczywiście również wady. Przede wszystkim sam sposób ich montażu sprawia, że pojawiają się między nimi niewielkie szpary. Tworzą się w ten sposób tak zwane mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ucieka ciepło.
Być może na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie jest to znaczący problem – w końcu te ubytki są bardzo małe. W rzeczywistości jednak mogą one znacznie obniżyć skuteczność i jakość całego docieplenia. Najlepiej jest to widoczne w przypadku dachu, który posiada zazwyczaj dość złożoną konstrukcję. Aby uzmysłowić sobie skalę tego problemu wystarczy powiedzieć, że w przypadku standardowego dachu ubytki takie mają zwykle łączną powierzchnię kilku metrów kwadratowych. Można wyobrazić sobie zatem wielką, kilkumetrową dziurę w dachu której nie zasłania absolutnie nic i przez którą ciepło może swobodnie uciekać.
Istnieje na szczęście materiał, w przypadku którego problem ten nie istnieje. Z wielu różnych powodów jest on doskonałą alternatywą i jedną z najlepszych propozycji w tej dziedzinie. Jest to pianka poliuretanowa, prawdziwy hit ostatnich lat. Trzeba przyznać, że rozwiązanie to w zasadzie nie posiada poważniejszych wad. Jedyną przeszkodą może być chyba tylko nieco wyższa cena. Z drugiej strony jest to rewelacyjna inwestycja, która szybko się zwraca.
Pianka poliuretanowa nanoszona jest na docieplaną powierzchnię metodą natryskową. Cała operacja nie trwa długo, zaś sama pianka bardzo szybko schnie i jest gotowa do użytku. Tworzy ona bardzo jednolitą i zwartą powierzchnię, pozbawioną jakichkolwiek łączeń i ubytków. Jest to oczywiście bardzo ważne, bowiem dzięki temu problem mostków termicznych w jej przypadku nie istnieje. Co więcej, dzięki swojej formie i sposobie aplikacji, pianka poliuretanowa doskonale sprawdza się do docieplania nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych.
Istnieje w nich mnóstwo trudno dostępnych zakamarków, których praktycznie nie da się dokładnie ocieplić styropianem czy wełną. Pianka dostaje się do wszystkich szczelin i momentalnie dokładnie je wypełnia.
Pianka posiada też świetne właściwości akustyczne. Co więcej, jest to rozwiązanie ekologiczne i przyjazne środowisko. Warto zatem przemyśleć skorzystanie z niej. Jest to inwestycja, dzięki której będziemy mogli cieszyć się w przyszłości o wiele niższymi rachunkami za ogrzewanie.
Dobre ocieplenie domu to jedna z najważniejszych rzeczy, o jakie należy zadbać na etapie budowy. Warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi rozwiązaniami, bowiem bez tego nasz dom praktycznie nie będzie nadawał się do użytku.