Odkąd kuchnia wegańska zaczęła rządzić na świecie, odtąd część składników kulinarnych zyskało nowe zastosowanie. I tak dziś możemy spotkać np. ciasta pieczone z cukinii, marchewki, buraka czy fasoli, tofu zastępujące mięso, płatki drożdżowe stanowiące odpowiednik sera żółtego oraz orzechy nerkowca, z których można wykonać pastę o smaku zbliżonym do smaku twarogu.
Jednym ze składników diety wegańskiej są banany, które zyskały zastosowanie w wielu daniach, cieszących nie tylko podniebienia wegan, ale także innych ludzi, którzy czasem korzystają z wegańskich przepisów. O ile banany są pyszne i stanowią skuteczny zamiennik wielu nietolerowanych w diecie wegańskiej dań, o tyle pozostaje pytanie, czy banany tuczą?
Wszyscy bowiem wiedzą, że bananów nie poleca się jeść zbyt dużo, dlatego że te słodkie owoce nie sprzyjają zmniejszeniu się obwodu w talii, a także nie są polecane przy chorobach cukrzycy lub w przypadku stanu przedcukrzycowego. Jak więc jest z tymi bananami – czy banany tuczą? Czy banany tuczą tak bardzo, że nie wolno ich wcale jeść? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, czy banany tuczą, wyjaśnimy, w jakich daniach najczęściej można spotkać banany. Tak, jak wspominaliśmy na początku, banany są preferowane zwłaszcza w diecie wegańskiej. Banany są często wykorzystywane przy przygotowywaniu śniadań, jako składnik owsianki czy smoothie, popularnym koktajlu owocowym lub owocowo – warzywnym.
Ponadto banany świetnie pasują do kanapek z masłem orzechowym, które też bardzo często pojawiają się na stołach wegan o poranku. Poza tym banany stanowią świetny składnik chlebka bananowego, który można jeść o każdej porze dnia. Banany są również mile widziane jako składniki muffinów, naleśników, placuszków bananowych, a także w postaci dżemu czy konfitury. Jak widzimy, banan jest częstym gościem na stołach wegan w różnych postaciach. Wszystko zależy od fantazji osoby, która przygotowuje dany posiłek.
Dobrze, ale czy na pewno takie częste spożywanie bananów jest zdrowe? Czy banany tuczą nawet w takich niecodziennych kombinacjach spożywczych, jakie stosują weganie? Okazuje się, że odpowiedź na pytanie „czy banany tuczą?” zależy do tego, jakiego banana będziemy zjadać. Otóż im banan jest bardziej dojrzały, tym większy jest jego indeks glikemiczny i wysokość cukrów. A im indeks glikemiczny jest wyższy niż 50, tym niestety trzeba liczyć się ze wzrostem poziomu cukru we krwi i potrzebą wykonania odpowiedniego zestawu ćwiczeń oraz zastosowania w dalszej części dnia lżejszych i mniej kalorycznych posiłków.
Dlatego, jeśli banany stanowią podstawę wielu z naszych posiłków, powinniśmy starać się jeść ich mniej i najlepiej z samego rana. Nie poleca się jeść bananów na noc z uwagi na wysoką zawartość cukrów, a co za tym idzie z gorszym snem albo jego brakiem. Ważne jest także wskazanie, że banany trzeba jednak jeść z umiarem, dlatego że możemy od nich zacząć przybierać na wadze, możemy się rozchorować (cukrzyca, insulinooporność) albo po prostu źle się czuć.
Oprócz odpowiedzi na pytanie „czy banany tuczą?”, warto jeszcze wspomnieć o kaloryczności banana. Na 100 gramów tego owocu przypada około 90 kalorii. Dla porównania, 100 gramów jabłek ma około 50 kalorii, a 100 gramów truskawek to tylko około 33 kalorie. Jak widzimy, odpowiedź na pytanie „czy banany tuczą?” nasuwa się sama.
Odpowiedzieliśmy już sobie na kwestię, czy banany tuczą i wyjaśniliśmy, jakie banany należy spożywać i o jakiej porze. Oprócz minusów bananów, którymi jest niestety ich kaloryczność, poziom cukru, wysoki indeks glikemiczny i brak możliwości częstego ich spożywania w czasie diety, banany mają również swoje plusy.
Banany są pełne skrobi i tzw. fruktooligosacharydy (FOS), czyli dobroczynnych cukrów prebiotycznych. Te cukry zapobiegają zaparciom, sprzyjają namnażaniu się korzystnej flory bakteryjnej jelit oraz obniżają procesy gnilne w organizmie.
Zwiększają również biodostępność składników mineralnych w naszym ciele. Ponadto owoce te mają bardzo dużo potasu, witaminę B6 i tryptofan, czyli składniki pomagające nam osiągnąć stan relaksu i szczęścia. Tryptofan to aminokwas pobudzający nasz organizm do produkcji serotoniny (hormonu szczęścia), witamina B i potas zapewniają dobrą komunikację między mięśniami i układem nerwowym.
Witamina B pomaga nam również wyprodukować czerwone ciałka krwi w naszym organizmie. Także widzimy, że czy banany tuczą, czy nie, niewątpliwie mają bardzo dużo dobrych dla naszego organizmu składników, po które od czasu do czasu warto sięgać.