Nawza płyty OSB to skrót od angielskiej nazwy Oriented Strand Board, co znaczy dokłanie płyta o wiórach orientowanych. Drewnopochodna, trójwarstwowa płyta kompozytowa robi coraz większą karierę w budownictwie, znajdując coraz szersze zastosowania.

W budownictwie płyty OSB (https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/tarcica-budowlana-i-osb/plyta-osb) są już standardowo używane zamiast litych desek czy sklejki, zwłaszcza przy tworzeniu drewnianych konstrukcji szkieletowych. Tzw. domy kanadyjskie mają np. pokrycia ścian zewnętrznych wykonane z płyt OSB-3, które nadają się do późniejszego położenia elewacji i stworzenia efektu, który w ogóle nie daje po sobie poznać, że został stworzony ze sprasowanych wiórów połączonych za pomocą syntetycznej żywicy.

Płyta OSB to także doskonały budulec pozwalający stworzyć solidną podstawę do położenia podłogi z paneli podłogowych, czy deski podłogowej. Pozwala wyrównać podłoże i nie wymaga już stosowania dodatkowego podkładu. Ma także właściwości izolacyjne, co stanowi dodatkowe ocieplenie podłogi. Nadaje się także do stropów, do budowy altanek i elementów architektury ogrodowej, tworzenia schodów, szalunków, czy zabudowy skosów na poddaszu.

Płyta OSB, z racji trwałości i wytrzymałości wyższej od tradycyjnej deski, czy płyty wiórowej, nadają się również do wykończenia tarasu czy też jako materiał do suchej zabudowy. Mogą również służyć jako podbitki dachowe i podłoże pod papę podkładową, gonty bitumiczne oraz do budowy poszyć na więźbach dachowych. Ponieważ płyty OSB mają bardzo niski współczynnik pęcznienia w wilgotnym środowisku nadają się jako okładzina podłogowa na legarach w miejscach o znacznej wilgotności.

Nie każda płyta nadaje się jednak do każdego z wymienionych rozwiązań. Wybierając płytę OSB należy zwrócić uwagę na jej rodzaj. Dzielimy je bowiem na:

– OSB 1 (płyty ogólnego zastosowania, przeznaczone do użytkowania w warunkach suchych),

– OSB 2 (płyty nośne, przeznaczone do użytkowania w warunkach suchych),

– OSB 3 (płyty nośne, przeznaczone do użytkowania w warunkach wilgotnych),

– OSB 4 (płyty o podwyższonej zdolności przenoszenia obciążeń, przeznaczone do użytkowania w warunkach wilgotnych).

Szereg zalet, które mają płyty o wiórach orientowanych powodują, że są coraz częściej wybieranym materiałem budowlanym. Są stosunkowo tanie, mają stabilny kształt i rzadko się odkształcają, a niektóre, z racji gładkiej powierzchni mogą pomóc w szybki sposób stworzyć efektowne wykończenie wnętrza, czy małej architektury ogrodowej.

Są proste w obróbce i montażu, a także ekonomiczne, ponieważ dają możliwość bezodpadowego wykorzystania materiału. Ponadto, nie wymagają okresowej konserwacji i mają bardzo niski współczynnik pęcznienia w wilgotnym środowisku. Jednocześnie dobrze tłumią dźwięki i są odporne na zginanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here