Biegunka u dzieci – skąd się bierze i jak ją leczyć

Najczęściej wywołują ją wirusy, ale bywa też skutkiem ataku bakterii bądź pasożytów. Czasem to objaw choroby ogólnoustrojowej. Jak odkryć przyczynę problemu i zadbać o prawidłowe leczenie biegunki?

O biegunce u dzieci mówimy, gdy robią one co najmniej trzy płynne lub półpłynne stolce w ciągu 12 godzin. Należy ją podejrzewać zawsze, gdy w kale pojawia się śluz, ropa lub krew. Po samym wyglądzie stolca nie da się określić przyczyny problemu, a przecież od tego zależy skuteczne leczenie biegunki. Obserwuj uważnie dziecko, by mu właściwie pomóc, a w razie potrzeby – aby przekazać przydatne informacje pediatrze. Specjalista podpowie co na dziecięcą biegunkę może okazać się nie tylko skutecznym, ale i bezpiecznym dla pociechy rozwiązaniem.

Biegunka u dzieci – najczęściej winne bakterie lub wirusy

Za biegunkę odpowiadają wirusy i bakterie – głównie Salmonella, Escherichia coli. Wywołane przez nie zakażenia często na początku mają podobny przebieg, ale wymagają innego leczenia. Źródłem zakażeń bakteryjnych zazwyczaj jest skażona żywność, dlatego tak istotne jest zachowanie zasad higieny przy przygotowywaniu jedzenia i jego spożywaniu. Wirusy przenoszą się drogą kropelkową, ale zakażamy się również przez kontakt z przedmiotami, na których mogą długo bytować (klamki, uchwyty w autobusie, zabawki). Wystarczy potem wirusa przenieść do ust – dzieciom zdarza się to często.

Jak wygląda leczenie biegunki wirusowej? Jeśli nie dopuścimy do odwodnienia i nie dojdzie do powikłań, domowe metody (właściwe nawodnienie dziecka i lekkostrawna dieta) zwykle w zupełności wystarczają. A co na dziecięcą biegunkę spowodowaną przez bakterie? Niewykluczone, że potrzebny będzie antybiotyk. Zdarza się, że problem mija po zastosowaniu probiotyku. Czasem jednak potrzebne są oba typy leku – decyzję o ich zastosowaniu podejmuje jednak lekarz.

Jeśli twoje dziecko ma mniej niż rok, leczenie biegunki zawsze wymaga nadzoru pediatry. U dzieci starszych jest to konieczne, gdy objawy są bardzo nasilone lub gdy sytuacja nie zaczyna się poprawiać po dobie-dwóch. Czasem konieczna jest pogłębiona diagnostyka, by poznać źródło dolegliwości.

Inne przyczyny biegunki u dzieci

Biegunka może być też spowodowana alergią. Czasem trudno odkryć, jaki pokarm jest przyczyną problemów. Reakcja bywa odroczona w czasie, czynników uczulających jest kilka naraz, a równoczesne infekcje zaciemniają obraz. Jeśli dziecko, poza luźnymi stolcami, miewa także problemy skórne, często choruje lub alergia występuje w rodzinie, na pewno warto porozmawiać z pediatrą o ewentualnej konsultacji u alergologa.

Biegunka u dzieci może być objawem wielu chorób, w tym trzustki czy jelit. Nawet jeśli przebiega łagodnie, ale po kilku dniach nie mija lub wraca, stan zdrowia pociechy trzeba skonsultować z lekarzem, by zastosować właściwe leczenie biegunki.

Co na dziecięcą biegunkę? Probiotyk!

Bywa, że przyczyną biegunki u dzieci jest leczenie antybiotykiem. Nieprawidłowe stolce mogą się pojawiać nawet do dwóch miesięcy po kuracji. Antybiotyki to bardzo pomocne w infekcjach bakteryjnych leki, ale ich działanie ma też ciemną stronę: niszczą dobre bakterie w jelitach.

Co na dziecięcą biegunkę? W leczeniu każdego typu tej przypadłości kluczowa jest odbudowa naturalnej flory bakteryjnej. Pozwala ona nie tylko pokonać różne patogeny, lecz także wzmacnia odporność dziecka i łagodzi dolegliwości. Ważne, by wybrać odpowiedni probiotyk dla dzieci, taki jak np. Active Flora baby. Zawiera szczepy bakteryjne występujące naturalnie w jelitach. Preparat można stosować u dzieci od pierwszych dni życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here