Bardzo często na różnego rodzaju forach internetowych, które są poświęcone tematyce ogrodnictwa lub szeroko pojętego wnętrzarstwa, pojawia się pytanie o wykładziny zewnętrzne na balkon lub wykładzinę na taras. Oczywiście pytanie, jakie się bardzo często pojawia, dotyczy tego, czy takie wykładziny opłaca się kupić oraz, czy faktycznie spełniają one pozytywną funkcję.
Wykładzina na balkon i wykładzina na taras – czy są między nimi różnice?
Na samym początku musimy sobie powiedzieć, że jeśli idzie o wykładziny zewnętrzne na balkon oraz wykładziny na taras, to jest to zazwyczaj jedna i ta sama gama produktów. W zasadzie nie ma między nimi różnic. Jeśli już pojawiają się różnice, to czasem faktycznie Wykładzina na balkon może być lepiej dostosowana do położenia jej na betonowym podłożu od wykładziny tarasowej, jednak oprócz tego w zasadzie różnic nie ma i można zamiennie te wykładziny użytkować.
Po co w ogóle kupować wykładziny na taras i balkon?
Dla wielu ludzi kupowanie wykładziny na taras lub balkon jest bez sensu. Czy faktyczne tak jest? Zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę, że taras z wykładziną (podobnie jak balkon), jest bardziej przytulny i bezpieczniejszy. Przede wszystkim wykładzina pozwala na chodzenie po tarasie bez obuwia, ponieważ zabezpiecza przed wbiciem się w stopę drzazgi, a dodatkowo pozwala na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego.
Wykładzina na taras – jakie mamy rodzaje?
Jeśli idzie o wykładziny zewnętrzne, to możemy oczywiście wyszczególnić wykładziny dywanowe oraz PCV. Każda z nich ma swoje zalety oraz wady. Niewątpliwe, jeśli idzie o wykładzinę PCV, to wyrywa tym, że jest wodoodporna, dzięki czemu po deszczu wysycha dość szybko. Kupując wykładzinę PCV, powinniśmy pamiętać, aby była ona wykonana w technologii anty poślizgowej, ponieważ po deszczu może być taka wykładzina dość śliska. Wykładziny dywanowe są przede wszystkim milsze w dotyku, i z tego powodu są bardzo często kupowane, szczególnie tam, gdzie wychowują się małe dzieci, które mogą po niej bezpiecznie chodzić.
Wykładziny zewnętrzne powinny być to produkty dedykowane na zewnątrz. Wtedy dopiero mamy gwarancję, że z czasem nie ulegną zbyt wczesnemu zniszczeniu na skutek deszczów, upałów lub niskich temperatur.