Operacja tarczycy

Tarczyca to niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu gruczoł. Jego schorzenia przyczyniają się do wielu zdrowotnych problemów i pojawienia się uprzykrzających na co dzień dolegliwości. Choroby tarczycy leczone mogą być zachowawczo lub w ramach interwencji chirurgicznej. Jakie schorzenia wymagają przeprowadzenia operacji? Wyjaśniamy, na czym polega zabieg usunięcia tarczycy, kiedy jest konieczny oraz jak wygląda postępowanie po operacji.

Na czym polega operacja tarczycy?

Operacja tarczycy polega na częściowym lub całkowitym usunięciu gruczołu tarczycowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas jego przeprowadzania lekarz wykonuje poprzeczne cięcie na szyi, w odległości kilku palców nad górną częścią mostka. To pozwala na uzyskanie dostępu do gruczołu i jego resekcję. Zależnie od indywidualnego przypadku usuwany zostaje płat, część z niepokojącymi zmianami lub cała tarczyca. Niekiedy zachodzi również konieczność resekcji niektórych węzłów chłonnych. Zakres zabiegu warunkuje czas jego trwania. Po zakończeniu operacji tarczycy chirurg dokonuje zszycia cięcia. Pozostawia również niewielką rurkę, dzięki której możliwy jest odpływ gromadzących się płynów. Dren usuwany jest po 1 – 2 dniach. Widoczność blizny po zabiegu jest niewielka, a dzięki możliwościom nowoczesnej medycyny może być zredukowana praktycznie do zera. Więcej na: http://www.lekarzzakaznik.pl/medycyna-estetyczna-niezastapiona-w-modelowaniu-sylwetki/.

Operacja tarczycy – kiedy się ją wykonuje?

Usunięcie tarczycy przeprowadzane jest wyłącznie na podstawie wyraźnych wskazań endokrynologa, które zalecane są po uprzedniej pogłębionej diagnostyce. Operacja tarczycy wykonywana jest przede wszystkim w przypadku patologicznego powiększenia gruczołu, znanego powszechnie pod terminem wole. Przeprowadza się ją wtedy, gdy powiększenie powoduje problemy z oddychaniem i przełykaniem. Drugie kluczowe wskazanie do resekcji to zmiany nowotworowe, objawiające się najczęściej pod postacią guzków. Operacja tarczycy przeprowadzana jest także w razie braku efektów podjętej terapii farmakologicznej oraz w przypadku występowania powikłanej nadczynności narządu.

Postępowanie po operacji tarczycy

Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje pod wnikliwą obserwacją. W razie braku występowania powikłań wypisywany jest do domu po drugiej dobie od operacji. Aby proces rekonwalescencji przebiegał prawidłowo, istotny jest stały kontakt z lekarzem endokrynologiem i stosowanie się do jego zaleceń – stawianie się na wizytach kontrolnych, przyjmowanie przepisanych środków farmakologicznych oraz prawidłowa pielęgnacja rany. Istotnym elementem postępowania po operacji tarczycy jest unikanie dużego wysiłku fizycznego, który mógłby doprowadzić do rozszczelnienia rany i nieprawidłowości blizny.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here