Wszawica bywa powszechnym problemem – szczególnie u najmłodszych. Insekty sprytnie chowają się na głowie i gryzą, ale gnidy u dzieci okazują się co najmniej równie uciążliwe jak dorosłe osobniki. Klasyczne usuwanie gnid to spore wyzwanie. Warto więc wypróbować nowoczesne i proste sposoby, by pozbyć się ich skutecznie
Kiedy wszy znajdą nowego nosiciela, ich jedynym celem jest jak najszybsze stworzenie kolonii i zajęcie całej głowy. Owady namnażają się bardzo szybko. Każda samica jest w stanie złożyć nawet do 10 jaj dziennie! Te jaja to właśnie gnidy. Przezroczyste, kremowe bądź brązowawe jajeczka są mniejsze od dorosłych osobników i tylko pozornie mniej problematyczne. Po około tygodniu wykluwają się z nich pasożyty i wkrótce same zaczynają składać jaja. Bez usunięcia wszystkich gnid nie da się rozwiązać problemu wszawicy.
Koniecznie sprawdzaj głowę dziecka!
Ofiarami wszawicy najczęściej są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wszami można się zarazić nie tylko bezpośrednio od nosiciela, ale także poprzez używanie jego rzeczy. Dzieci dotykają się podczas zabaw, wymieniają akcesoriami do włosów, ubraniami. Wesz jest w stanie przetrwać wiele godzin poza głową żywiciela, więc bardzo łatwo o zarażenie przez pożyczony szalik czy czapkę. Jeśli jedna osoba przyniesie pasożyty do przedszkola czy szkoły, niejednokrotnie wybucha lokalny problem wszawicy.
Aby go uniknąć, należy systematycznie sprawdzać włosy dziecka, szczególnie po wycieczkach szkolnych czy koloniach. Najlepiej zacząć od okolic karku i uszu – tam pulsuje krew i jest najcieplej, a w takich miejscach najczęściej gromadzą się owady. Warto szukać nie tylko dorosłych osobników, lecz także jaj. Gnidy u dzieci znajdziesz na włosach blisko skóry głowy.
Usuwanie gnid – dlaczego jest takie trudne?
Gnid u dzieci nie da się pozbyć umyciem włosów z wykorzystaniem zwykłego szamponu czy wyczesaniem głowy grzebieniem. Niestety, natura zadbała o to, żeby nie odpadały łatwo. Jaja podczas składania są przyklejane do włosa bardzo wytrzymałą substancją. Często nie pomaga nawet mechaniczne pojedyncze usuwanie gnid. Niektórych nie udaje się odkleić, inne można zwyczajnie przegapić. Skutek? Po tygodniu dziecko znowu się drapie.
Skuteczne usuwanie gnid
Jest wiele skutecznych preparatów zwalczających dorosłe osobniki. Żeby jednak wszy nie wróciły, potrzebujesz czegoś, co umożliwi także usuwanie gnid. Aby mieć pewność, że wszawica odpuści na dobre, trzeba uderzyć w owady w każdym stadium rozwoju. Sprawdzoną skuteczność ma Parasidose. To wyrób medyczny, który łączy w sobie dwa działania: dorosłe wszy odwadnia i przyczynia się do ich uduszenia, a jako preparat na gnidy rozpuszcza substancję, którą są przytwierdzone do włosa. Produkt oparty jest na oleju kokosowym. Nie zawiera chemicznych środków biobójczych. Naturalny skład sprawia, że środek można stosować już u niemowląt od 3. miesiąca życia, u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a wszy nie są w stanie się na niego uodpornić.
Aby uniknąć zarażenia całej rodziny, kurację profilaktycznie powinni przejść wszyscy domownicy. Trzeba też wyprać w wysokiej temperaturze wszystkie ubrania i pościel, które mogły mieć kontakt z chorym. Akcesoria do włosów i szczotki najlepiej wyrzucić, wygotować lub wymrozić.