Echo serca jest rodzajem badania USG, które wykorzystując ultradźwięki służy do obserwowania na specjalnym monitorze obrazu serca. Badanie jest wykonywane w celach diagnostycznych przez doświadczonych kardiologów, którzy potrafią interpretować uzyskane wyniki. Echo serca pozwala na wykrycie między innymi wad w budowie serca oraz zaburzeń jego pracy.
W jakim celu wykonuje się echo serca?
Na echo serca może skierować lekarz kardiolog. Badanie to jest refundowane przez NFZ, jednak swoje należy odczekać w kolejce, jeśli nie decydujemy się na badanie płatne. Badanie echo serca wykonywane jest w celu diagnostyki nabytych lub wrodzonych wad oraz chorób serca, niewydolności narządu lub zaburzeń jego pracy, a także diagnozowania nadciśnienia, choroby wieńcowej oraz ich skutków. Echo serca to jedno z podstawowych badań, które wykorzystuje się do diagnozowania różnego rodzaju szmerów, duszności, omdleń czy kłopotów z oddychaniem. Bardzo często echo serca wykorzystywane jest wraz z innymi badaniami takimi jak Holter czy koronarografia, dzięki którym można dokonać pełnej diagnostyki wielu schorzeń.
Jak przebiega echo serca?
Do wykonania badania każdy pacjent musi rozebrać się od pasa w górę oraz położyć najczęściej na lewym boku, ewentualnie na plecach. Badanie wykonywane jest głowicą ultrasonograficzną posmarowaną specjalnym żelem, który zapewnia odpowiedni poślizg. Głowica przykładana jest do klatki piersiowej – samo badanie jest bezbolesne, jednak w przypadku szczupłych osób czasem głowica musi być dość mocno przyłożona do skóry by dać dobry obraz i może być to nieprzyjemne uczucie. Zazwyczaj badanie twa od 15 do 45 minut i zależy od tego, co na monitorze zobaczy lekarz kardiolog. Bywa, że echo serca wykonywane jest z kontrastem, który wstrzykuje się do żył pacjenta. Pozwala to na uzyskanie lepszego obrazu serca na monitorze aparatu USG. Jeśli badanie nie daje jednoznacznego obrazu, lekarz może zdecydować o uzupełnieniu go echokardiografią przezprzełykową. Przez przełyk, na wysokość serca lekarz wprowadza specjalną sondę o niewielkiej średnicy, która pozwala na uzyskanie lepszej widoczności serca niż przy echu wykonywanym przez klatkę piersiową. Badanie to wykonywane jest zawsze na czczo, a pacjent otrzymuje wcześniej znieczulenie miejscowe.
Czy do echa serca należy się przygotować?
Badanie jakim jest echo serca, nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Nie ma zaleceń lekarskich odnośnie tego, czy pacjent ma być na czczo. Badaniu poddaje się serce, a jelita czy żołądek są na ekranie monitora całkowicie niewidoczne, dlatego na echo można zgłosić się nawet po obfitym posiłku. Zazwyczaj zaleca się wykonanie wcześniej badań diagnostycznych takich jak EKG, Holter czy testy wysiłkowe. Dzięki temu echo serca może dać dokładniejszą diagnozę, a lekarz kardiolog będzie miał z czym porównać uzyskany wynik, tym samym będzie mógł precyzyjnie wydać diagnozę. Dzięki innym badaniom lekarz będzie wiedział, na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę podczas badania serca i oceny jego budowy.