Wiedza, ale również doświadczenie

Notariusz to osoba znana każdemu, chociaż większości na pewno jedynie ze słyszenia. Nie wszyscy przecież powierzali kiedyś swoje sprawy notariuszom, ale na pewno warto wiedzieć czym się zajmuje, jak funkcjonuje i kiedy trzeba się do niego zwrócić o pomoc.

Szeroki zakres usług

Warto podkreślić fakt, że jest on powoływany przez Ministra Sprawiedliwości, a zazwyczaj zajmuje się sporządzaniem różnego rodzaju dokumentów zawierających wolę stron. Są to liczne dokumenty, które mogą dotyczyć na przykład sprzedaży czy kupna nieruchomości, spisywania testamentu, darowizn, wszelkich spraw spadkowych oraz wiele innych. Sporządza on akty notarialne, akty poświadczenia, spisuje protokoły, przyjmuje na przechowanie dokumenty, pieniądze czy papiery wartościowe oraz sporządza protesty weksli i czeków, ustanowienie hipoteki.

Gwarantuje bezpieczeństwo

Kto może zostać notariuszem? Na pewno musi być to osoba, która ukończyła studia wyższe prawnicze, konieczna będzie też aplikacja notarialna, która obecnie trwa 3,5 roku. Kolejnym krokiem jest egzamin notarialny, który nie należy do łatwych, ale jest przepustką do odbycia również obowiązkowej praktyki zawodowej, aby swoją wiedzę i zdobyte umiejętności sprawdzić w praktyce. Jest on funkcjonariuszem publicznym, który powinien gwarantować nam bezpieczeństwo. Wszelkie czynności podejmowane przez niego mają charakter dokumentu urzędowego, a jego rolą jest również zapobieganie wspomnianym sporom sądowym poprzez rzetelne i profesjonalne podejście do każdej sprawy. Stąd też tak wielką wagę przywiązuje się w jego wypadku zarówno do wiedzy teoretycznej, jak i doświadczenia.

Odpis o mocy samego aktu

Akty notarialne, które na co dzień sporządza notariusz przechowywane są w oryginalnej wersji u niego, a osoby zainteresowane i naturalnie uprawnione otrzymują wypisy aktu notarialnego, przy czym mają one taką samą moc jak oryginały, opatrzone są podpisem notariusza oraz jego pieczęcią. Dla każdego, kto powierza mu swoje sprawy i problemy nie bez znaczenia jest również obowiązek tajemnicy notarialnej, czyli zachowania jedynie dla siebie wszystkiego tego, co dotyczy danej sprawy. Jej naruszenie może mieć bardzo nieprzyjemne skutki, w tym między innymi zakaz prowadzenia kancelarii notarialnej.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here