Praca to istotna część życia każdego człowieka. W końcu na pracę poświęcamy większość swojego dnia. Świadomy wybór zajęcia zarobkowego jest jednym z najważniejszych czynników, pozwalających czerpać radość z życia. Podczas wyboru konkretnego zawodu warto zwracać uwagę na takie elementy jak: poziom zarobków, wymagana dyspozycyjność oraz zgodność zawodu z naszymi cechami charakteru. Nie każda osoba będzie czuć się swobodnie w nieustannym kontakcie z ludźmi. Część kandydatów nie nadaje się do pracy w domu. Dlatego tak ważne jest świadome wybranie swojej ścieżki zawodowej.
Warto też zastanowić się nad miejscem wykonywanej pracy. Nie jest żadną tajemnicą, że w dużych miastach stawki są większe. W tym wypadku należy dokładnie przeanalizować sytuację. Wyższe stawki za godzinę pracy mogą zostać zniwelowane przez wyższe koszty utrzymania (np. mieszkania lub transportu). Jednak obecnie wybór miejsca pracy nie ogranicza się wyłącznie do konkretnego miasta. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej możemy przebierać w różnych zagranicznych ofertach pracy. Szacuje się, że na Wyspy Brytyjskie mogło wyjechać około miliona Polaków. Dużym zainteresowaniem cieszą się też oferty z terytorium Niemiec. Dla osób lubiących łagodny klimat najlepszy rozwiązaniem jest praca w Grecji. Zatrudnienie najłatwiej znaleźć tam w hotelarstwie i gastronomii, natomiast kraj coraz bardziej otwiera się na specjalistów w innych zawodach. Grecja staje się popularnym miejscem docelowym polskich programistów i innych osób wykonujących wolne zawody. Ciepłe miejsca są uwielbiane przez osoby wykonujące prace zdalną.
Eksperci rynku pracy wskazują, że etat odchodzi do lamusa. Coraz więcej zajęć będzie wykonywanych w ramach jednorazowych zleceń. Dobrym przykładem jest tutaj firma Uber. Związane jest to przede wszystkim ze stale rosnącym opodatkowaniem pracy. Pracodawcy coraz rzadziej decydują się na długotrwałe przywiązanie do pracownika. Pomimo wyśmienitej sytuacji na rynku pracy, wielkie firmy wolą korzystać z pomocy pośredników, niż tworzyć etaty. Ponad połowa przedsiębiorców wskazuje, że największym problemem, stojącym na przeszkodzie do dalszego rozwoju firmy są trudności w pozyskaniu wartościowych pracowników. Już dziś szacuje się, że na polskim rynku brakuje pół miliona rąk do pracy. Pracodawcy starają się rywalizować o pracowników poprzez podnoszenie wynagrodzeń oraz innych benefitów. Pomimo tego wciąż mają problemy z zapełnieniem wakatów. Odważniejsi pracodawcy starają się też sprowadzać pracowników spoza Polski. Związane jest to jednak z duża ilością formalności oraz przygotowań.
Młodzi Polacy nie chcą korzystać z ofert pracy, które oferują minimalną pensję. Obecnie istnieją setki sposób na zarabianie przez internet. Wielu młodych ludzi decyduje się z nich skorzystać. W internecie powstają ogromne portale zrzeszające osoby gotowe do wykonywania pracy zdalnej. To świetne rozwiązanie dla firm, które poszukują realizacji konkretnych usług w rozsądnej cenie. Wszystko wskazuje na to, że dobra sytuacja na rynku pracy będzie się utrzymywać. Duże znaczenie może mieć otwarcie Niemieckiego rynku dla pracowników z Ukrainy. Eksperci rynku pracy spodziewają się, że może to dodatkowo pogłębić odpływ pracowników z rynku.
Na przestrzeni ostatnich lat znacznie zmieniło się podejście osób do wykonywanej pracy. Stabilność zatrudnienia nie jest już na pierwszym miejscu. Młodzi ludzie zwracają coraz większą uwagę na możliwości rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Nie chcą wykonywać prostych prac za niewielkie pieniądze. Z drugiej strony rząd nie rezygnuje ze zwiększania obciążeń podatkowych. Stawia to pracodawców w niekomfortowej sytuacji. Z jednej strony nie mają możliwości pozyskania tanich pracowników. Z drugiej stronie mają trudności w regularnym podnoszeniu wynagrodzeń. Wykwalifikowani pracownicy często wybierają pracę na Zachodzie, gdzie są w stanie zarobić dużo więcej niż ich koledzy z Polski. Dotyczy to w szczególności lekarzy, pielęgniarek oraz operatorów maszyn.
Jednak problemy rynku pracy nie dotyczą wyłącznie komercyjnych pracodawców. Coraz trudniej pozyskać pracowników również na państwowe posady. W sferze budżetowej mieliśmy do czynienia z wieloletnim zamrożeniem płat. W tym czasie minimalne wynagrodzenie wzrosło o ponad 25 %. Wakaty pojawiają się w urzędach, służbie zdrowia, a także służbach mundurowych. Państwo przestało być konkurencyjnym pracodawcą na wszystkich szczeblach. Wielu specjalistów rynku komercyjnego odmawia objęcia stanowiska w administracji państwowej z uwagi na niskie stawki.
Każda osoba wchodząca na rynek pracy powinna przeprowadzić rzetelną analizę tych czynników. Należy dokonać świadomego wyboru co do miejsca oraz charakteru wykonywanej pracy. W ten sposób możemy mieć pewność, że będziemy zadowoleni ze swojej pracy. Nie zawsze najlepszym pomysłem jest skupianie się na poziomie wynagrodzenia. W szczególności w przypadku pierwszych kroków na rynku pracy. Dane rynku wskazują, że największym zainteresowaniem cieszą się pracownicy, którzy są wysoko wykwalifikowani. Dlatego dobrym pomysłem jest maksymalne wykorzystanie wszystkich proponowanych szkoleń i kursów. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą nam się przydać. Pracodawcy zwracają też coraz większą uwagę na realne umiejętności kandydata. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z niesamowitą inflacją wykształcenia. Wielu pracodawców nie interesuje dyplom kandydata, tylko to, co faktycznie potrafi robić. Dlatego coraz częściej zamiast dokładnego cv pracodawca wymaga przedstawienia portfolio. Dotyczy to w szczególności zawodów, w których duże znaczenie ma kreatywność. Formalne wykształcenie to sprawa drugorzędna. Dlatego warto zainteresować się praktycznymi kursami zawodowymi, które pozwolą nam znaleźć wymarzoną pracę. W trakcie wyboru szkolenia należy zwracać szczególną uwagę na powszechność umiejętność. Najlepiej uczyć się takiego zawodu, który będziemy mogli wykonywać w każdym miejscu na świecie. Dużym zainteresowaniem cieszą się kursy zawodowe online – w tym wypadku zawodu możemy nauczyć się bez wychodzenia z domu.
Jak znaleźć wymarzoną pracę
[Głosów:0 Średnia:0/5]