Długo wyczekiwane wakacje za granicą, szum morza i piaszczysta plaża. W takich okolicznościach natury każdemu zdarzyło oddać się aż za bardzo chwili relaksu i po prostu odpłynąć, wygrzewając się w promieniach słońca. Efekt? Zaczerwieniona, piekąca i boląca skóra, czyli oparzenia słoneczne. Jak sobie z nimi radzić? Oto kilka sprawdzonych zarówno aptecznych, jak i domowych środków.
Oparzenia słoneczne konsekwencją nieostrożnego plażowania
Z reguły wiążemy oparzenia słoneczne z niezastosowaniem na ciele odpowiedniego filtra ochronnego. Najczęściej wylegując się na słońcu nie odczuwamy w znacznym stopniu jego intensywności, tym bardziej gdy raz na jakiś czas mamy możliwość schłodzenia się w zimnej wodzie. Czasami wystarczy przysłowiowa chwila, aby nabawić się zaczerwień i podrażnień skóry, wywołanych zbyt wysoką temperaturą.
Nadmierne eksponowanie ciała na słońcu może mieć bardzo nieprzyjemne i negatywne konsekwencje. Jednakże najczęściej przekonujemy się o tym już po fakcie, kiedy jest z reguły za późno. Wtedy też nie pozostaje nam nic innego, jak podjęcie odpowiednich kroków mających na celu złagodzenie powstałych oparzeń. Wybierać możemy zarówno spośród sprawdzonych maści aptecznych jak i domowych preparatów.
Należy pamiętać, że bez znaczenia jest, jak długo zamierzamy przebywać na słońcu. W każdym przypadku nie wolno zapominać o kremach z filtrem oraz nakryciu głowy.
Apteczne preparaty łagodzące oparzenia słoneczne
Najskuteczniejszy środek, który dostępny jest w każdej aptece to oczywiście maść na oparzenia. Wykazuje ona działanie kojące, chłodzące oraz pozwala na złagodzenie objawów, takich jak pieczenie, swędzenie czy zmiany skórne. Oparzony fragment ciała należy niezwłocznie posmarować taką maścią, która bardzo szybko się wchłania. Taki preparat powinniśmy stosować regularnie przez kilka pierwszych dni. Wybierając maść na oparzenia warto zwracać uwagę na jej skład. Ważne jest, czy zawarte zostały w niej substancje takie jak alantoina czy D-panthenol. Jednym z lepszych składników jest także olej z awokado, witamina A, E, F czy olejek z pestek winogron.
Znaczenie ma także konsystencja maści. Zalecane jest unikanie gęstych kremów lub maści, ponieważ są one trudne do wsmarowania i wolno się wchłaniają, a to może dodatkowo podrażnić naszą skórę. Wybierać powinniśmy spośród lekkich żelów lub pianek.
Domowe sposoby na złagodzenie oparzeń słonecznych
Spośród domowych sposobów na uwagę zasługuje miód, który mimo, że jest produktem gęstym, to wyróżnia się właściwościami przeciwzapalnymi, które przyspieszają gojenie się ran. Miód zawiera składniki takie jak inhibina, lizozym, olejki (tymol, cyneol) i rutyna. Jak stosować miód? Wystarczy jego niewielką ilość nałożyć na gazę oraz przyłożyć na oparzenie.
Sprawdzonym sposobem są także słynne okłady z maślanki lub kefiru, które zawierają witaminę A, E, D oraz białko.
Można sięgnąć także po zieloną herbatę i stosować okłady z jej naparu. Zielona herbata to źródło polifenoli oraz przeciwutleniaczy, które przyspieszają gojenie się ran.