czym karmić króliki

Odpowiednio zbilansowane żywienie królików jest niezwykle istotne dla ich zdrowia. Właściwa dieta powinna pokryć ich zapotrzebowanie na energię, dostarczyć wystarczającej ilości białka, witamin oraz składników mineralnych. Zapewnienie takiej diety jest niemałym wyzwaniem dla hodowców królików. Szczegółowe wskazówki, czym karmić króliki, mogą być dla nich bardzo cenne.

Najistotniejszym elementem diety są pasze, które dzielimy na treściwe i objętościowe. Treściwe pasze zawierają zboża w postaci ziaren lub śruty, z takich gatunków jak owies, pszenica, jęczmień i kukurydza. Takie pasze mogą mieć formę sypką lub zgranulowaną. Innym rodzajem pasz są pasze mączyste, takie jak mączki rybne lub mleko w proszku.

Cennym elementem żywienia królików są także otręby pszenne i owsiane. Zwierzęta warto dokarmiać także suchym pieczywem, po uprzednim upewnieniu się, że nie jest ono nadpleśniałe. Nie zaleca się natomiast żywienia królików nasionami roślin motylkowych (ze względu na ryzyko wystąpienia wzdęć) ani żytem (zawiera ono znaczną ilość substancji antyodżywczych).

Drugim rodzajem pasz są pasze objętościowe, które dzielimy z kolei na suche i wilgotne. Pasza sucha to nic innego, jak siano lub słoma, podawane głównie zimą, niekiedy również susz z roślin zielonych, zmieszany z parowanymi ziemniakami. Siano zawiera dużo błonnika – nie należy dawać go królikom zbyt dużo, gdyż pogorszy to wchłanianie innych substancji i negatywnie odbije się na zdrowiu zwierząt.

królik

Do pasz objętościowych wilgotnych zaliczamy wiele gatunków roślin: owoce i warzywa, kukurydzę, marchew, seler, czy buraki. Korzenie roślin należy oczyścić oraz wyciąć nadpsute fragmenty. Królik, który skonsumuje paszę spleśniałą lub zabrudzoną ziemią może ciężko zachorować. Zaleca się codziennie karmić króliki ziemniakami gotowanymi lub parowanymi (nigdy surowymi). Nowym trendem w ich żywieniu stały się kiszonki z kukurydzy, liście marchewki i buraków cukrowych, a także kiszonki z traw podwiędniętych.

Istotnym elementem króliczej diety są zioła

Gatunki takie jak szałwia, tymianek, mlecz zwyczajny, mniszek lekarski, perz, komonica zwyczajna, nostrzyk, gorczyca polna i komosa biała uważane są za wartościowe i zaleca się ich stosowanie w ograniczonych ilościach (nadmiar ziół może zaszkodzić). Króliki chętnie ogryzają różnego rodzaju gałązki – wspomagają one trawienie, a także umożliwiają ścieranie wciąż rosnących zębów. Warto pamiętać, aby dostarczać je zwierzętom regularnie.

Powszechnie stosowanym sposobem karmienia jest podawanie paszy w formie granulatu pełnoporcjowego. Granulat ten stanowi zoptymalizowaną mieszankę białka, składników mineralnych, węglowodanów i witamin. Zawiera on zarówno pasze treściwe, jak i objętościowe zmielone i skondensowane w niewielkich granulkach.

Jak należy żywić króliki? Obecnie stosowane są dwa systemy – żywienie tradycyjne i żywienie pełnoporcjowym granulatem. Wybór konkretnego systemu uzależniony jest od intensywności produkcji i zasobu paszy w gospodarstwie oraz specyfiki jego użytkowania.

System żywienia tradycyjnego zakłada stosowanie pasz treściwych i objętościowych pochodzących z własnego gospodarstwa. Używa się go zwykle na fermach drobnotowarowych i w chowie przydomowym. Dorosłe zwierzę powinno zjadać dziennie około 450 g paszy, zawierającej treściwe oraz objętościowe komponenty. Króliki należy karmić dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

króliki w lesie

Jedynie samice w okresie laktacji wymagają dodatkowego, trzeciego posiłku w ciągu dnia. System tradycyjny wiąże się z większym ryzykiem śmiertelności u zwierząt. Spowodowana jest ona zwykle błędami żywieniowymi i brakiem higieny (przykładowo gnijącymi resztkami pasz wilgotnych, które trafiają do układu pokarmowego zwierząt, wywołując trudne do wyleczenia zakażenie).

Żywienie pełnoporcjowym granulatem stosowane jest zazwyczaj w fermach wielkotowarowych. Karmienie zapewnia tam automatyczny system, który o ustalonych porach wysypuje odmierzoną ilość karmy do karmideł. Dawka granulatu uzależniona jest od fazy wzrostu, w której znajduje się królik. Zalecana wielkość granulek to 10 mm długości i 3-4 mm średnicy. Cząsteczki granulatu muszą być twarde – króliki źle znoszą zapylenie. Stosowanie granulatu pozwala uzyskać u królików szybkie tempo wzrostu. Konsumpcja 3,5 kg paszy powoduje przyrost masy u królika o 1 kg.

Właściwy sposób żywienia królików umożliwia osiągnięcie celów hodowlanych. Zwierzętom zapewnia niezbędne składniki, dzięki którym rosną zdrowe i silne, a ich futra uzyskują pożądaną gęstość i miękkość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here