Problemy związane z układem trawiennym występują u ludzi w różnym wieku. Mimo iż są bardzo charakterystyczne dla osób starszych, których wszystkie narządy nie działają już w sposób całkowicie prawidłowy, czasem dotyczą o wiele mniejszych osobników – nawet kilkuletnie szkraby miewają biegunki, zaparcia czy nudności. Nierzadko tego typu przypadłości są wynikiem zatrucia pokarmowego, które można bardzo szybko wyleczyć i od razu powrócić do swojego standardowego trybu życia.
Gorzej, gdy te niepokojące objawy zaczynają się coraz częściej powtarzać i przez nie człowiek nie może już normalnie chodzić do pracy czy spotykać się ze znajomymi, bo zawsze obawia się, że nagle dotknie go problem z biegunką bądź będzie musiał zwrócić przyjęty pokarm. Nie są to normalne objawy – zawsze wynikają z rozwijającej się w organizmie choroby. Aby móc ją szybko i dokładnie rozpoznać, najlepiej udać się na zabieg gastroskopii, który sprawdzi, co tak naprawdę dzieje się w przewodzie pokarmowym i pozwoli lekarzowi szybciej zdiagnozować całą chorobę.
Czy gastroskopia boli?
Czy trzeba się do niej jakoś specjalnie przygotowywać? Te pytania zadaje sobie każdy pacjent, który ma już wyznaczony termin zabiegu. Jak zatem on dokładnie przebiega i czego można się po nim spodziewać?
Ogólny opis zabiegu
Gastroskopia ma za zadanie sprawdzić i ocenić stan górnego odcinka całego przewodu pokarmowego. Badaniom poddaje się zatem żołądek oraz przełyk. Lekarz przeprowadzający gastroskopię pobiera z przewodu pokarmowego pacjenta próbkę błony śluzowej, aby następnie dokładnie się je przyjrzeć i sprawdzić, czy występują w niej jakiekolwiek nieprawidłowe zmiany, mogące świadczyć o chorobie.
Gastroskopia pozwala na wykrycie naprawdę ogromnej grupy różnorodnych schorzeń. Dzięki niej rozpoznaje się m.in. zwężenie przewodu pokarmowego, polipy czy występujące wewnątrz ciała krwawienie. A szybko rozpoznana choroba to gwarancja błyskawicznego i efektywnego leczenia. Najlepiej zatem nie zwlekać i nie czekać na dalszy rozwój choroby, a od razu udać się na gastroskopię, chociażby tylko po to, aby przynajmniej się uspokoić.
Kto powinien udać się na gastroskopię?
Istnieją oczywiście specjalne zalecenia do skorzystania z tego poważnego zabiegu. Zazwyczaj skierowanie na gastroskopię otrzymują ci pacjenci, u których podejrzewa się różnego typu choroby obejmujące górny odcinek układu pokarmowego. Są to choroby groźne, mogące skończyć się poważnym uszczerbkiem zdrowia czy nawet śmiercią, dlatego nie należy ich bagatelizować i kluczowe jest to, aby jak najszybciej je rozpoznać.
Do najczęściej występujących schorzeń zalicza się: chłoniaka żołądka, nowotwór żołądka oraz nowotwór przełyku. Mimo iż głównym zadaniem gastroskopii jest rozpoznawanie objawów tego typu chorób, czasem stosuje się ją również do leczenia występujących już schorzeń. Dzięki niej można m.in. rozszerzyć nieprawidłowo zwężony układ pokarmowy, usunąć występujące w nim polipy, a nawet poradzić sobie z krwawieniem wewnętrznym.
Jak przygotować się do gastroskopii?
Pacjenci, którzy czekają już na ten zabieg, zawsze zadają sobie przede wszystkim jedno pytanie – czy gastroskopia boli. Chcą jak najlepiej się do niej przygotować, aby zredukować swoją szansę na odczuwanie dyskomfortu czy bólu. Już na jeden dzień przed planowanym zabiegiem muszą pojawić się w szpitalu bądź wybranej klinice medycznej. Od swojego lekarza otrzymują informacje na temat przebiegu całego zabiegu i dowiadują się, jak mają się do niego przygotować.
Zazwyczaj na kilka godzin przed gastroskopią pacjentowi nie wolno jest spożywać żadnych pokarmów. Cztery godziny przed zabiegiem musi on też odstawić wszelkie płyny, nawet zwykłą wodę. Jeżeli pacjent przyjmuje jakieś lekarstwa, wolno mu jest je spożyć wyłącznie w godzinach porannych. Przygotowania do gastroskopii uwzględniają również rezygnację z przyjmowania wyrobów nikotynowych, czyli m.in. z palenia papierosów.
Czy gastroskopia boli?
Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć niemalże każdy pacjent. Nikt nie chce bowiem ingerować w swój układ pokarmowy i nie ma nic dziwnego w tym, że przeciętnego człowieka taki zabieg może dość mocno przerażać i stresować. Całe szczęście tuż przed nim można skorzystać ze specjalnego znieczulenia.
Mimo iż gastroskopia sama w sobie nie jest jakoś wyjątkowo bolesna, bo jedynie nieprzyjemna, aby zwiększyć swój komfort warto zastosować znieczulenie gardła, które też zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia odruchu wymiotnego. Dzięki temu sam zabieg okaże się całkowicie do przejścia.