W Polsce herbata to jeden z najpopularniejszych napojów. Jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem ilości spożywanej herbaty w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Czy jednak jest to zdrowy sposób na gaszenie pragnienia? warto dowiedzieć się, jaki wpływ ma herbata na nasze zdrowie i jakie rodzaje herbaty wybierać, aby zadbać o swój organizm.
Poznajmy więc odpowiedź na pytanie: czy herbata jest zdrowa?
Napar z herbaty zawiera duże ilości antyoksydantów, czyli substancji, które są w stanie opóźniać proces starzenia. Zawarte w herbacie flawonoidy mają zdolność dezaktywacji wolnych rodników tlenowych, które w dużej miedzie odpowiadają za szybki postęp procesów starzenia.
Duża ilość wolnych rodników tlenowych w naszych organizmach jest wynikiem stresu, zanieczyszczenia powietrza, nieodpowiedniej diety i szybkiego trybu życia. Nasz układ odpornościowy może nie być na tyle sprawny, aby je wszystkie wyeliminować. Właśnie dlatego warto skorzystać z antyoksydacyjnych właściwości flawonoidów zawartych w herbacie.
Szczególną uwagę warto zwrócić na występujące w herbacie katechiny. Mają one bowiem zdolność wiązania rodników hydroksylowych, które należą do najniebezpieczniejszych dla naszego organizmu cząsteczek. Dodatkowo należy zaznaczyć, że katechiny pochodzące z herbaty są bardzo łatwo przyswajalne przez nasz organizm.
Wykazują się więc większą skutecznością, niż katechiny zawarte w czerwonym winie, czy też jabłkach.
To właśnie katechinom naukowcy przypisują rolę w zapobieganiu miażdżycy, chorobom naczyń krwionośnych, a nawet zawałowi serca. Substancje te mają bowiem zdolność regulowania poziomu złego cholesterolu we krwi.
Co raz większą popularnością cieszy się również teoria, głosząca, że picie zielonej herbaty może obniżać ryzyko zachorowania na nowotwór. Należy jednak pamiętać o tym, że na dzień dzisiejszy nie ma żadnych wiarygodnych badań, które potwierdzałyby takie działanie. Niektórzy uważają, że zielona herbata podnosi również skuteczność działania konwencjonalnych metod wali z rakiem.
Preparaty oparte na wyciągach z herbaty znajdują szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Znany jest ich zbawienny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci. To również jest efektem występujących w herbacie związków spowalniających procesy starzenia. Kremy i maści sporządzone na bazie herbaty są również skuteczne w leczeniu grzybicy skóry i paznokci, pomagają także w pozbyciu się przebarwień i owrzodzeń.
Każdy kto kiedykolwiek cierpiał na zapalenie spojówek, spotkał się zapewne z domową metodą łagodzenia bolesnych objawów towarzyszących tek chorobie. Już nasze babcie stosowały wówczas okłady z herbaty. Nasączony w herbacie gazik zmniejsza ból i pieczenie oraz przyspiesza ustąpienie stanu zapalnego.
Warto pamiętać również o tym, że herbata poprawia ogólną kondycję organizmu, a zawarta w niej teina pomaga pokonać zmęczenie i senność, a także dodaje energii. Podobne działanie wykazuje również zawarta w herbacie kofeina. Związek ten kojarzymy raczej z kawą.
W herbacie substancja ta występuje w nie mniejszej ilości, i jest w stanie pobudzić nasz układ nerwowy do działania, oraz szybko i skutecznie poprawić nastrój. Powinniśmy również sięgnąć po kubek herbaty, jeśli zależy nam na tym aby wzmocnić koncentrację i ułatwić sobie zapamiętanie dużej ilości nowych informacji. Herbata pomaga również skutecznie stawić czoło senności i usunąć zmęczenie.
Każdy, kto walczy ze zbędnymi kilogramami, powinien często sięgać po herbatę czerwoną. Pomaga ona uporać się z nadwagą. Picie naparu z odmiany Pu-erh znakomicie poprawia efekty stosowanej diety i ćwiczeń fizycznych. Można bez obaw wypijać nawet pięć filiżanek tego napoju dziennie. dodatkową zaletą tej herbaty jest dobroczynny wpływ na zęby, gdyż ma ona w swoim składzie łatwo przyswajalny fluor.
Herbata jest również bogata w garbniki
Jednym z nich jest tanina. Szczególnie duże jej ilości możemy znaleźć w czarnej herbacie. Substancja ta ma zdolność neutralizacji toksyn. czarna herbata doskonale sprawdza się więc w zatruciach metalami ciężkimi.
Wszystkie powyższe argumenty potwierdzają, że warto sięgać po różne herbaty, gdyż mają one zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie należy jednak przesadzać z ilością spożywanej herbaty, gdyż w nadmiarze może ona hamować wchłanianie żelaza z pożywienia, co prowadzić może do anemii. Skutkiem spożywania zbyt dużej ilości naparu herbacianego są również kłopoty z bezsennością, bóle głowy i drżenie mięśni. Duże ilości herbaty nie są również wskazane dla osób cierpiących na wrzody żołądka