Słodki szkodnik. Jak poradzić sobie z kuną w domu?

0
1642

Błyszczące oczka, puszyste futerko i duża zwinność to zespół cech dobrze opisujących kunę domową, słodkiego szkodnika, który może sprawić mnóstwo problemów, jeśli za swoją siedzibę wybierze strych naszego domu.

Jak sama nazwa wskazuje, kuny domowe żyją w pobliżu siedzib ludzkich, na swoje siedliska wybierając szopy, garaże lub poddasza/strychy domów mieszkalnych. Jeśli kuna zamieszka w gospodarstwie domowym, może stać się źródłem wielu problemów. Na szczęście można pozbyć się jej w sposób humanitarny. Pułapka na kuny to ostateczność. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się specjalny środek zapachowy odstraszający kuny, obecność kota lub psa w domu – najlepiej, jeśli jest to pies rasy myśliwskiej, a także działania profilaktyczne – prewencyjne, polegające na odpowiednim zabezpieczeniu poddasza, tak by kuna nie miała dostępu do wnętrza domu.

Czy kuna domowa jest szkodnikiem?

Kuny to niezwykle pożyteczne zwierzęta, jeśli chodzi o walkę z gryzoniami. Niestety kuna domowa to również szkodnik, który potrafi uszkodzić izolację termiczną budynku, ponadgryzać różnego rodzaju przewody i kable (szczególnie niebezpieczne, gdy kuna zakradnie się pod maskę samochodu), a do tego strasznie hałasować w nocy, nie dając spać domownikom. Poza tym kuny domowe stanowią poważne zagrożenie dla drobiu i gołębi. Jeśli kuna zakradnie się do gołębnika lub kurnika, może zabić wszystkie znajdujące się w tego typu pomieszczeniu zwierzęta. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, pułapka na kuny pomoże w odłowieniu żywego zwierzęcia, które następnie można wywieźć do lasu. Warto przy tym pamiętać, że nie każda kuna to kuna domowa. Na teren gospodarstwa może zakraść się również kuna leśna. Jest ona bardziej płochliwa i z pewnością nie zamieszka w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, aczkolwiek może być zagrożeniem dla drobnych zwierząt gospodarskich, przede wszystkim dla drobiu.

Jak pozbyć się kuny?

Jeśli kuna zamieszkała na poddaszu Twojego domu, co łatwo rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu powodowanym przez jej odchody, a także po głośnym zachowaniu zwierzęcia (kuna domowa jest zwierzęciem aktywnym w nocy), można spróbować pozbyć się jej na kilka sposobów. Najbardziej radykalnym, ale i najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie pułapki na kunę. Można również spróbować przepędzić kunę, stosując specjalne preparaty odstraszające lub kupując psa, w którego towarzystwie kuna zwykle nie będzie chciała mieszkać. Pułapka na kuny to humanitarna alternatywa dla trutek czy sideł. Złapanemu w żywołapkę zwierzęciu nie stanie się krzywda i można wywieźć je do lasu, by znalazło sobie inne siedlisko.

Artykuł powstał we współpracy z https://panfarmerek.pl/pol_m_Pulapki-i-trutki-na-szkodniki_Zywolapki-425.html

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here