Co to jest lustro astygmatyczne i do czego służy?

Za pomocą lustra astygmatycznego można przeprowadzić test na astygmatyzm w domowych warunkach. Ćwiczenie ma oczywiście charakter orientacyjny i nie zastąpi profesjonalnej diagnozy lekarskiej. W celu określenia precyzyjnej przyczyny problemów ze wzrokiem należy udać się do okulisty, który na podstawie badania wzroku określi, nie tylko rodzaj i stopień natężenia wady, ale i zaproponuje najbardziej odpowiednią metodę jej korekcji.

Lustro astygmatyczne – co to jest i jak przeprowadzić test?

Lustro astygmatyczne to rysunek, który składa się z kilkudziesięciu prostych linii identycznej długości i grubości, ułożonych pod różnym kątem na kształt koła. Aby wykonać test, wystarczy wydrukować ilustrację (np. ze strony internetowej) i przyjrzeć się ilustracji z bliska i z daleka, z jednym przysłoniętym okiem, ale w taki sposób, aby było możliwe wyraźne widzenie linii. Należy jednak pamiętać, że test wykonywany w domu ma charakter orientacyjny i nie należy go traktować jako diagnozę lekarską. Jedynie okulista, na podstawie badania wzroku, określi występowanie ewentualnej wady wzroku, jej natężenia oraz określi, czy do korekcji można zastosować okulary czy soczewki. Astygmatyzm leczy się także laserowo, jednak dopiero u osób dorosłych, z ustabilizowaną wadą, czyli ok. 21 roku życia.

W jaki sposób lustro astygmatyczne pozwala wykryć wady wzroku?

Osoby bez wady wzroku, przyglądając się rysunkowi lustra astygmatycznego, zobaczą wszystkie jego linie wyraźne, a każda z nich będzie takiej samej grubości i oddaleniu od siebie. U osób, u których obraz będzie widziany inaczej, np. niektóre linie będą się wydawały grubsze, cieńsze bądź jaśniejsze od pozostałych można podejrzewać astygmatyzm. Dzieje się tak, ponieważ gałka oczna u astygmatyków ma zniekształcony kształt, co powoduje nieprawidłowe ogniskowanie się promieni świetlnych we wnętrzu oka. W efekcie tego, astygmatycy nie są w stanie dostrzec jednocześnie linii pionowych i poziomych bądź linie proste widzą jako krzywe.

Astygmatyzm – objawy, które mogą świadczyć o wadzie wzroku

Objawy astygmatyzmu to również kłopoty w orientacji przestrzennej. Astygmatycy mają problem z wyraźnym widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka, przez co kontury budynków rozmazują się. Często występujące symptomy wady wzroku to również: szybkie męczenie się wzroku, np. podczas pracy przy komputerze czy czytania książki, nawracające zapalenie spojówek, pieczenie i łzawienie oczu oraz bóle głowy, w szczególności w okolicach czoła.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here