Nasz język nieustannie się zmienia. Próbuje dogonić wszystkie światowe nowinki technologiczne, czerpie wzorce z innych języków i jest stale przekształcany przez młodzież, która chce się komunikować coraz sprawniej i szybciej. Dlatego w słownictwie młodych ludzi często występują wyrazy będące tajemnicą dla starszych pokoleń. Nowe skróty, spolszczanie angielskich zapożyczeń albo ortograficzne zmiany sprawiają, że niekiedy trudno zrozumieć, o czym pisze współczesna młodzież. Dlatego warto poznać niektóre z nich i dowiedzieć się, co tak naprawdę znaczą!
Jak inaczej powiedzieć „swoją drogą”?
Zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza skrót btw? Jest coraz częściej używany przez młodych ludzi nie tylko w piśmie, ale też w mowie, ponieważ znacznie ułatwia przekazywanie dodatkowych informacji. Został zaczerpnięty z języka angielskiego, a jego rozwinięcie to „by the way”. Oficjalnie moglibyśmy go zastąpić wyrażeniami takimi jak: nawiasem mówić, a przy okazji, swoją drogą.
Jak szybko zapytać, co słychać?
Równie często co skrótu „btw” używa się „ct”. Te dwie literki w połączeniu ze sobą oznaczają zwyczajne „co tam”. Mimo że nie zastępują zbyt długich wyrazów, to są chętniej stosowane w piśmie niż ich pełna wersja.
Co kryje się za tajemniczym słowem „yolo”?
Skoro wiesz już, co oznacza skrót btw i ct, to warto także zapoznać się z „yolo”, które także pochodzi z języka angielskiego. Jest to skrót od słów „you live only once”, po polsku odpowiada naszemu zwrotowi „żyje się tylko raz”. Jest więc używany najczęściej wtedy, kiedy chcemy zrobić coś ryzykownego i nie wiemy, jaki będzie tego efekt.